„Nu mai poți să joci așa!” FCU Craiova, desființată de Gabi Balint: „Groaznic”

Gabi Balint CFR Cluj FCU Craiova Fotbal intern Gabi Balint
Data publicarii: Sambata 17 Februarie 2024, 23:47
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 00:04

FCU Craiova a pierdut fără drept de apel meciul cu CFR Cluj, disputat pe „Ion Oblemenco”, scor 1-3, la capătul unui joc extrem de slab făcut de jucătorii lui Giovanni Costantino.

După meci, fostul mare internațional Gabi Balint i-a desființat pe olteni, susținând că au arătat „groaznic” în defensivă.

„CFR Cluj a controlat jocul, deși a făcut-o și ea de multe ori lent. Însă relațiile de joc au fost mult mai bune.

Mă uitam la Craiova. Nu mai poți să joci în ziua de astăzi numai cu doi-trei jucători în zona mingii și restul se plimbă pe teren. În ziua de astăzi vorbim deja de 4-5 jucători care sunt în jurul mingii, un joc mult mai combinativ, mult mai rapid.

Craiova pare o echipă debusolată. Cu doi fundași centrali foarte slabi. În defensivă a arătat groaznic. Nu știu cum fac ei selecția, cum îi aduc... dar au fost...”, a spus Gabi Balint la DigiSport.

FCU Craiova - CFR Cluj 1-3

Ardelenii au deschis scorul prin El Kaddouri, în minutul 13. Baeten a restabilit egalitatea cu cinci minute înainte de pauză. Bîrligea i-a readus pe ardeleni în avantaj în minutul trei de prelungire al primei reprize.

În partea secundă ambele echipe au trecut pe lângă gol în mai multe rânduri, însă cei care au marcat într-un final au fost tot ardelenii, prin Muhar, în minutul 90+1, meciul încheindu-se cu scorul de 1-3.

În urma rezultatului de sâmbătă seară, CFR Cluj rămâne pe locul trei în clasament, cu 45 de puncte, în timp ce FCU Craiova se află pe 12, cu 30 de puncte.

Etapa următoare CFR Cluj va primi vizita lui Dinamo, vineri, de la ora 20:00, în timp ce FCU Craiova se va deplasa la Sibiu, pentru meciul cu FC Hermannstadt, programat tot vineri, de la 17:00.