Jucătorii care au „îngropat-o” pe FCU Craiova în prima repriză a meciului cu CFR Cluj: ”Dezastruos!”

FCU Craiova CFR Cluj Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 17 Februarie 2024, 22:44
Data actualizarii: Sambata 17 Februarie 2024, 22:49

FCU Craiova - CFR Cluj, duel pe stadionul „Ion Oblemenco”, în etapa cu numărul 26 din Superliga.

Ardelenii au început mai bine jocul și au reușit să marcheze în minutul 13, însă Baeten a restabilit egalitatea în minutul 40, după o execuție frumoasă din marginea careului de 16 metri. Ardelenii au intrat totuși în avantaj la cabine, după ce Bîrligea a marcat din pasa lui Otele în minutul trei de prelungire al primei reprize.

În pauză, Helmut Duckadam i-a luat în colimator pe Gurău, portarul lui FCU, și pe Negru, fundașul dreapta al oltenilor, care au greșit la cele două goluri ale ardelenilor.

Gurău și Negru, „groparii” lui FCU în prima repriză cu CFR

„Da (n.r. - a greșit Gurău la primul gol al lui CFR Cluj). Nu a anticipat bine. Otele a reușit să agațe mingea și l-a prins în mișcare pe portar și practic el a plonjat spre poarta lui.

Și la al doilea gol cred că vorbim tot de o greșeală. Negru a fost depășit foarte ușor de Otele, iar Lekiatas nu a venit să strângă”, a spus Helmut Duckadam, la Digisport, la pauza meciului FCU Craiova - CFR Cluj.

„Craiova arată dezastruos în defensivă”, a punctat scurt și Gabi Balint.

CFR Cluj s-a impus în patru dintre ultimele cinci întâlniri directe cu FCU Craiova, în timp ce oltenii au obținut o singură victorie.

În tur, CFR Cluj s-a impus cu 2-0, pe teren propriu, prin golurile marcate de Mario Camora şi Philip Otele.