„Dacă lovea bine nu marca!” Viorel Moldovan a analizat golul norocos marcat de Jayson Papeau cu Dinamo

Viorel Moldovan Dinamo Jayson Papeau Fotbal intern Viorel Moldovan participa la sarbatorirea a 100 de ani ai clubului Rapid Bucuresti din Bucuresti, eveniment desfasurat pe Superbet Giulesti Arena din Bucuresti, duminica 25 iunie 2023. © FOTO:Simion Mechno/SPORT PICTURES
Data publicarii: Duminica 28 Ianuarie 2024, 08:12
Data actualizarii: Duminica 28 Ianuarie 2024, 08:14

Rapid s-a impus la limită, scor 1-2, în fața lui Dinamo și a urcat pe locul doi în clasamentul din Superliga, apropiindu-se la opt puncte de FCSB.

Primul gol al partidei a fost marcat de Jayson Papeau, în minutul 43 al meciului, după o execuție norocoasă. Dinamoviștii au restabilit egalitatea în minutul 45+1 prin Hakim Abdallah. Scorul final a fost stabilit de Burmaz în ultimul minut regulamentar de joc.

Fostul mare internațional român, Viorel Moldovan, a analizat reușita norocoasă a lui Jayson Papeau, susținând că acesta nu ar fi reușit să marcheze în minutul 43 dacă ar fi lovit migea corect, deoarece portarul lui Dinamo era pregătit să intervină, însă efectul căpătat de minge după execuția greșită a francezului l-a surprins pe Adnan Golubovic.

„Loveşte prost, dar cum trebuie. Dacă lovea bine nu marca. I-a dat în cap, aşa cum spunem noi, în termeni fotbalistici, a omorât mingea.

Putea poate să marcheze dacă o plasa bine la colţul lung, dar portarul era pe direcţia lui”, a spus Viorel Moldovan, potrivit Primasport.

Dinamo - Rapid, scor 1-2

Pentru Dinamo este al doilea eşec consecutiv în campionat, în timp ce Rapid are două egaluri şi două victorii (consecutive) în ultimele patru etape. În tur, Rapid s-a impus cu 4-0.

În urma victoriei de pe Arena Națională, Rapid a urcat până pe locul doi în clasament, cu 39 de puncte. Dinamo a rămas pe 15, cu 16 puncte, și riscă să fie depășită de FC Botoșani, dacă moldovenii nu pierd duminică meciul cu FC Hermannstadt.