Merita Rapid penalty?! Jucătorul dinamovist a recunoscut că a atins mingea cu mâna

cristian costin Dinamo Rapid Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 28 Ianuarie 2024, 07:49
Data actualizarii: Duminica 28 Ianuarie 2024, 07:49

Rapid a reușit să se impună în fața lui Dinamo, scor 1-2, în etapa cu numărul 23 din Superliga, cu un gol marcat de Burmaz în ultimul minut regulamentar al meciului.

În ciuda victoriei chinuite pe care au obținut-o pe final de meci, rapidiștii ar mai fi putut beneficia de două lovituri de la 11 metri în repriza secundă.

În minutul 47, Albion Rrahmani a cerut lovitură de pedeapsă după un contact în careu cu Velkovski, fundașul central al dinamoviștilor, însă arbitrul George Găman a lăsat meciul să continue.

Rapidiștii au mai cerut o dată penalty, în minutul 74, după un henț în careu al lui Cristian Costin într-un duel cu Jayson Papeau.

Jucătorul lui Dinamo a recunoscut la finalul meciul că mingea l-a atins în mână, însă a ținut să puncteze faptul că, în opinia sa, nu se impunea lovitură de la 11 metri, deoarece distanța de la care balonul i-a venit în mână a fost una extrem de mică.

„Era un jucător al Rapidului în fața mea, și-a făcut preluarea cu spatele și m-a atins puțin mingea pe degete, pe mână, dar nu cred că se putea da penalty, era la jumătate de metru în fața mea”, a spus Costin.

Fostul rapidist Daniel Pancu a susținut și el că nu se impunea acordarea unui penalty pentru Rapid: „E aceeași faza ca cea a lui Bîrligea la Botoșani. Marius Avram a spus atunci că nu e henț. Evit să dau verdict la astfel de faze”, a zis Pancu la Digisport.

Dinamo - Rapid, scor 1-2

Pentru Dinamo este al doilea eşec consecutiv în campionat, în timp ce Rapid are două egaluri şi două victorii (consecutive) în ultimele patru etape. În tur, Rapid s-a impus cu 4-0.

În urma victoriei de pe Arena Națională, Rapid a urcat până pe locul doi în clasament, cu 39 de puncte. Dinamo a rămas pe 15, cu 16 puncte, și riscă să fie depășită de FC Botoșani, dacă moldovenii nu pierd duminică meciul cu FC Hermannstadt.