VIDEO EXCLUSIV SPECIAL | Între infernul cu Rosenborg și drama cu Hapoel! Mirel Rădoi, cinci eșecuri majore în șapte ani de antrenorat

Mirel Radoi hapoel beer sheva Islanda Rosenborg Universitatea Craiova Fotbal intern Mirel Rădoi
Mihnea Stefan
Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 13:19
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 13:43

Mirel Rădoi și Universitatea Craiova au ratat prezența în grupele UEFA Conference League.

Universitatea Craiova a ratat dramatic calificarea în grupele UEFA Conference League. După 1-1 la Severin cu Hapoel Beer Sheva, oltenii au remizat și în Israel, 0-0, la capătul celor 90 de minute. Așa că soarta partidei s-a decis în prelungiri, unde Universitatea Craiova a avut avantaj un singur minut. Ante Roguljic (26 ani) a marcat un gol superb din lovitură liberă în minutul 105, ca în minutul 105+1 Tomer Hemed (35 ani) să egaleze cu o lovitură de cap.

Loviturile de departajarea avea să fie și mai dramatice. Oltenii pursânge Andrei Ivan (25 ani) și Nicușor Bancu (29 ani) au ratat de la punctul cu var și au trimis-o pe Hapoel Beer Sheva în grupele UEFA Conference League.

Mirel Rădoi (41 ani) nu a mai reușit perfermanța din turul 3 prelminar UEFA Conference League, când a învins-o pe FC Zorya Luhansk, 3-0, și a dus-o pe Universitatea Craiova în playoff-ul competiției. Astfel, antrenorul român, în cei 7 ani de activitate, a bifat al cincilea eșec major ca tehnician.

„Executat” de Rosenborg de la prima experiență

Aventura lui Rădoi a început în 2015, la FCSB. La doar 34 de ani, fostul căpitan din Ghencea avea sarcina să o ducă pe echipa patronată de Gigi Becali (64 ani) în grupele UEFA Champions League. Roș-albaștrii au început bine și au trecut de slovacii de la Trencin în turul 2 preliminar, după 2-0 și 2-3 pe teren prorpiu.

În turul 3 preliminar, FCSB avea să întâlnească un adversar mai dificil, iar acest lucru se dovenea în meciul de la București. Partizan Belgrad a smuls o remiză, 1-1, ca în retur sârbii să o elimine clubul roș-albastru din drumul spre grupele UEFA Champions League.

FCSB mai aveau o șansă de a ajunge în grupele Europa League, însă trebuia să treacă de Rosenborg. Doar că, la fel ca în urmă cu un deceniu, când era jucător la Steaua București, norvegienii l-au blocat din nou pe Rădoi din a ajunge în grupele unei competiții europene. Dacă în 2005 clubul patronat de Gigi Becali juca în Cupa UEFA, de data aceasta roș-albaștrii bifau primul sezon fără prezență într-o competiție europeană după 11 sezoane.

„Ghețarul” din Islanda a lovit de două ori

Rezultatele formidabile de la naționala U21, când a ajuns în semifinalele Campionatului European din Italia, l-au propulsat pe Mirel Rădoi la prima reprezentativă, chair înainte barajului cu Islanda, 1-2, pentru calificarea la EURO 2020. Însă, din cauza pandemiei provocate de COVID-19, meciul decisiv a fost decalat în octombrie 2020, cu 7 luni mai târziu decât prima dată stabilită.

Însă Mirel Rădoi a fost adus pentru a obține locul 2 în Grupa J, din preliminariile Campionatului Mondial din 2022, din care mai făceau parte Germania, Macedonia de Nord, Armenia și Liechtenstein. Islanda avea să îl încurce pe Mirel Rădoi și de această dată. În penultimul meci al grupei, România trebuia să câștige cu Islanda pe teren propriu pentru a termina peste Macedonia de Nord. Doar că triolorii nu obținut doar o remiză, 0-0, și sperau ca islandezii să-i încurce și pe Pandev@co. în ultima partidă. Însă acest lucru nu s-a întâmplat. Macedonia de Nord s-a impus cu un categoric 3-1 și prins barajul pentru Campionatul Mondial din Qatar.