Hapoel Be'er Sheva - Universitatea Craiova 1-1, 4-3 d.l.d. Oltenii, eliminați la loviturile de departajare. Ivan și Bancu au ratat

Live text: Hapoel Be'er Sheva - Universitatea Craiova
Data publicarii: Joi 25 August 2022, 22:36
Data actualizarii: Joi 25 August 2022, 22:52

Craiova a ratat accederea în grupele Conference League, după 1-1, 3-4 d.l.d., în deplasare cu Beer Sheva. În prima manșă din play-off-ul Conference League, oltenii antrenați de Mirel Rădoi nu au reușit decât un 1-1 acasă.

Povestea frumoasă s-a încheiat!

• Universitatea Craiova a ratat calificarea în grupele Europa Conference League după ce a fost învinsă dramatic de formaţia israeliană Hapoel Beer-Sheva cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, joi seara, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-0, 0-0), la finalul prelungirilor, joi seara, pe Toto Turner Stadium din Beer-Sheva, în manşa secundă a play-off-ului.
Primele 90 de minute ale meciului din Israel s-au încheiat la egalitate, 0-0, astfel încât a fost nevoie de prelungiri. Roguljic a deschis scorul în minutul 105 din lovitură liberă, dar Hapoel a egalat în minutul 105+1 prin Hemed.

La lovituri de departajare pentru Hapoel au marcat Suleymanov, Keltjens, Helder Lopes şi Dadya, iar pentru Craiova au marcat Roguljic, Nistor şi Găman, în timp ce Andrei Ivan şi Bancu au ratat.

Avem lovituri de departajare!

1-1 la finalul celor 120 de minute, tensiunea crește!

MIN '105+1
Gol

GOL Beer Sheva! 1-1 Hemed înscrie cu capul, de lângă Raul Silva.

1-1
MIN '105
Gol

GOOOOL Craiova! Roguljic înscrie un gol de poveste, cu stângul, din lovitură liberă, dintr-un unghi extrem de dificil!

0-1
MIN '91
Inceput

A început prima repriză de prelungiri - israelienii au inițiativa după ce în repriza a doua a timpului regulamentar au fost dominați de olteni.

MIN '90
Final

S-au încheiat minutele din timpul regulamentar! Urmează prelungiri!

MIN '83
Ratare

O acțiune clasică a lui Andrei Ivan, în flancul stâng, e încheiată cu un șut cu șiretul, în forță, puțin peste transversala porții lui Beer Sheva.

MIN '72
Ratare

O acțiune în mare viteză a Craiovei e finalizată cu un șut telefonat al lui Mateiu din interiorul careului de 16 metri. Glazer e din nou la post.

MIN '67
Sut

Sergiu Hanca șutează devastator, dar Glazer, portarul lui Beer Sheva, se află pe traiectoria balonului. Craiova a intrat mult mai bine în actul secund și profită de fragilitatea defensivei gazdelor. Beer Sheva pare că nu mai are vigoarea din prima repriză.

MIN '51
Ratare

Mateiu își valorifică șutul puternic de la distanță! Mijlocașul din Brașov driblează cu dreptul și șutează de pe loc, cu stângul, de la 18 metri, însă portarul gazdelor se întinde și respinge în corner!

25-08-2022 21:07

A început repriza a doua!

Craiova începe mai bine actul secund și pune presiune încă din start!

MIN '45
Pauza

Universitatea a scăpat cu fața curată în prima repriză. Israelienii au marșat pe șuturile de la distanță și au încercat să dea lovitura în urma unor acțiuni pe flancuri încheiate cu centrări în careu. Elevii lui Mirel Rădoi au echilibrat disputa la mijlocul reprizei însă după startul convingător al gazdelor.

Au cedat însă mijlocul terenului în partea a doua a actului întâi, dar de fiecare dată a fost la post David Lazar, aflat într-o formă excepțională.

Un mare plus pentru Craiova e Sergiu Hanca, jucător care impulsionează non-stop atacurile formației patronate de Mihai Rotaru.

MIN '44
Ratare

Gazdele au întețit atacurile la poarta Universității și pun presiune pe final de primă repriză. Safuri șutează plasat, din colțul careului, dar mingea a trecut la o palmă peste poartă. Craiova mizează pe contraatac, însă gazdele închid orice culoar spre poartă. În prima repriză Sergiu Hanca a fost jucătorul care a dinamizat atacul trupei lui Mirel Rădoi.

MIN '29
Ratare

Raul Silva greșește pe faza de construcție, Ansah pătrunde spre poartă dar David Lazar intervine salvator! Cu cinci minute înainte, și Safuri amenințase poarta oltenilor. Șutul deviat al jucătorului de la Beer Sheva a trecut însă pe lângă poartă.

MIN 'Min.13
Ratare

Ocazie Craiova! Segiu Hanca centrează excelent, dar Ștefan Baiaram nu poate profita. Elevii lui Mirel Rădoi au echilibrat partida.

MIN 'Min.8
Ratare

OCAZIE pentru gazde! Ansah șutează înșelător spre poarta Craiovei, dar mingea se scurge milimetric pe lângă poarta lui David Lazar.

MIN 'Min.3
Ratare

OCAZIE pentru gazde! Ansah centrează periculos dar David Lazar intervine la timp! Craiova mizează mai ales pe incursiunile lui Baiaram!

MIN 'Min. 1 A î
Inceput

Craiova luptă pentru calificare! Mirel Rădoi a trimis o formulă ultraofensivă!

Lineup
Echipele de start!

Universitatea Craiova: Lazăr - Martic, Raul Silva, Screciu - Hanca, Crețu, Mateiu, Bancu - Baiaram, Koljic, Ivan;
Beer Sheva: Glazer - Tibi, Abu Abaid, Miguel Vitor, Helder Lopes - Bareiro, Yosefi, Elias - Safouri, Selmani, Ansah.
25-08-2022 18:59

Echipa Universității Craiova

25-08-2022 09:11

Hapoel Be'er Sheva - Universitatea Craiova, LIVE TEXT de la 20:00

După 1-1 în turul de acasă din play-off-ul Conference League, Universitatea Craiova joacă astăzi în deplasare, LIVE TEXT de la ora 20:00 pe sport.ro, returul din dubla manșă cu Hapoel Be'er Sheva, meciul decisiv pentru calificarea în grupele competiției.

Partida se joacă pe ”Yaakov Turner Toto Stadium Be'er Sheva”, stadion care poartă numele unui erou israelian încă în viață, pilotul Yaakov Turner din Israel Air Force, general în rezervă și fost primar al orașului.

Ce a declarat Mirel Rădoi, antrenorul Universității Craiova

"Va fi un meci disputat și echilibrat, pentru că întâlnim o echipă cu experiență, iar atmosfera va fi una senzațională.

Hapoel este una dintre puținele echipe pe care le-am văzut cu flexibilitate tehnică și tactică. În fiecare partidă au schimbat sistemul de joc de 2-3 ori. Este o echipă foarte echilibrată și periculoasă când joacă pe teren propriu.

Din punct de vedere al presiunii au un avantaj pentru că vor juca acasă. Singura problemă ar fi umiditatea mult mai mare decât la Severin, altfel condițiile sunt asemănătoare.

Mă aștept la un joc ofensiv, cu un pressing agresiv. În partidele din deplasare sunt mai precauți, ceea ce se schimbă pe teren propriu", a declarat Mirel Rădoi, antrenorul Universității Craiova, la conferința de presă dinaintea returului cu Hapoel Be'er Sheva.