Patru jucători se despart de FCSB. Cine ar trebui adus la echipa lui Becali. Opinia unui fotbalist legendar

FCSB duckadam FCSB transferuri Fotbal intern
Data publicarii: Joi 02 Iunie 2022, 22:10
Data actualizarii: Joi 02 Iunie 2022, 22:17

FCSB a terminat sezonul 2021/2022 pe locul secund, la un punct de CFR Cluj.

FCSB a avut un parcurs remarcabil în Liga 1, dar este a doua oară când termină pe locul secund, în timp ce formația lui Dan Petrescu, CFR, a câștigat cinci titluri de campioană la rând.

Gruparea din lui Gigi Becali s-a despărțit de Claudiu Keșeru, plecat la UTA și de Andrei Miron, al cărui contract a fost reziliat. Liberi la finalul acestui sezon, Andrei Burlacu și Vinicius nu vor mai fi în lotul FCSB.

Propunerea Helmut Ducakdam

Helmut Duckadam, fostul președinte de imagine de la FCSB și-a expus părerea despre plecările de la echipă. „Pentru Keșeru și cei care au jucat mai puțin sau deloc în ultima perioadă era normal ca aceștia să plece. Se știa din timp. Acum să vedem pe cine se vor axa cei de la FCSB”, a declarat Helmut Duckadam pentru Orange Sport.

Gigi Becali ar putea întări formația în perioada de transferuri din această vară. „Cel puțin patru jucători”, a spus Duckadam că ar trebui FCSB să aducă. „Eroul de la Sevilla” a optat pentru aducerea unor fundași centrali și laterali. „Vine și Haruț, care poate să joace și fundaș dreapta și fundaș central. Important e să încerce să aducă jucători pe post, nu să facă improvizații ca până acum. Acest lucru nu duce la nimic bun”, a completat câștigătorul Cupei Campionilor Europeni din 1986.

Duckadam a ocupat aproape 10 ani poziția de director de imagine la FCSB. A fost portarul Stelei București din 1982 până în 1986, formație alături de care a câștigat două titluri, o Cupă a României și o Cupă a Campionilor Europeni, unde a apărat cele patru lovituri de departajare și a devenit „Eroul de la Sevilla”.