O palmă pentru Dan Petrescu, un sărut pentru Fotbal. Caramavrov, după Universitatea Craiova - CFR 3-2

Dan Petrescu caramavrov un sarut pentru Fotbal Universitatea Craiova Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 23:42
Data actualizarii: Luni 11 Aprilie 2022, 00:20

Universitatea Craiova - CFR Cluj 3-2 (1-1)

de Florin CARAMAVROV

Excepțională repriza a doua a Universității Craiova în partida cu liderul CFR! Ăsta e Fotbalul, asta vrem să vedem când mergem pe stadion sau când privim la tv.

Markovic (21 de ani), Baiaram (19 ani), Cîmpanu (21 de ani) au fost protagoniștii unui meci care se ducea vertiginos spre un nou succes al pragmaticei echipe antrenate de superpragmaticul Dan Petrescu.

Universitatea Craiova - CFR 3-2

Cei trei muschetari din Bănie au schimbat complet jocul echipei lui Reghecampf, prin entuziasm, prin bucuria pe care au imprimat-o după ce au intrat pe teren. Pentru că toți au apărut în repriza a doua, iar aici se poate face o altă discuție. De ce astfel de fotbaliști, cu o asemenea calitate, nu sunt titulari meci de meci? Și există și exemplul din partea cealaltă, cu Petrila înscriind golul de 2-1 la  numai 12 minute după ce a fost aruncat în luptă.

Poate că antrenorilor români le e frică să-i titularizeze pe acești băieți nărăvași. De fapt, lui Dan Petrescu clar îi e teamă, fiindcă lui nu-i plac tinerii, vrea experiență, vrea să rupă jocul și să câștige cu orice preț. Dar, uneori, Fotbalul te mai și pălmuiește, așa cum s-a întâmplat și duminică seara.

Avem nevoie de Markovic la națională!

Revenind la „mânjii” Craiovei, aceștia au fost impresionanți, în frunte cu Markovic, la gâtul căruia am sărit cu toții când a debutat, nefericit ce-i drept, la națională. Avem nevoie, mai mult ca oricând, de un atacant ca Markovic. Uitați-vă că Iordănescu nu are cu cine juca pe poziția asta: Pușcaș și-a pierdut ritmul, lui Keșeru i-a pus Becali ghetele în cui înainte de vreme, Florin Tănase nu e vârf...

Mare plus și pentru Baiaram, care a luat mingea după el și a tras echipa în față. Iar Cîmpanu vede bine jocul, are privirea sus, pasează mai mereu înainte, centrează cu precizie. Markovic-Baiaram-Cîmpanu, un trio de care nu numai Craiova trebuie să profite, ci și întreg fotbalul românesc. Așa cum sper să joace mai mult și Petrila.

Victoria Universității, obținută în minutul 96, a venit tocmai din bucuria și ardoarea tinerilor pe care Reghecampf i-a băgat în repriza a doua. Plus marea inspirație cu Roguljic, intrat în minutul 91!

Ce a făcut Dan Petrescu la 2-2? Și-a betonat apărarea cu încă un fundaș central, Yuri, și a scos cel mai bun și cel mai creativ jucător al CFR-ului, pe Omrani, autorul celor două assist-uri pentru campioană. Bineînțeles, clujenii rămân cu prima șansă la titlu, dar Universitatea a intrat serios în lupta pentru locul 2.