”Nu meritam mai mult”. Ce a avut de zis Denis Alibec, după ce Farul a pierdut Supercupa României

Denis Alibec Farul Constanta Farul Constanta - Sepsi OSK Fotbal intern Denis Alibec
Data publicarii: Duminica 09 Iulie 2023, 08:22
Data actualizarii: Duminica 09 Iulie 2023, 08:22

Farul Constanța a pierdut primul meci important al noului sezon, scor 0-1 în Supercupa României cu Sepsi OSK.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ion Gheorghe, în minutul 47. Mijlocașul a reluat excelent cu capul o minge centrată de pe partea dreaptă de Denis Ciobotariu, fiul antrenorului Liviu Ciobotariu.

Golgheter în sezonul precedent pentru Farul Constanța, Denis Alibec (32 de ani) se gândește acum la următoarea partidă a echipei sale, cu Sheriff Tiraspol, în primul tur preliminar al UEFA Champions League.

Atacantul recunoaște că echipa sa n-ar fi meritat mai mult în urma jocului prestat în meciul cu Sepsi.

Denis Alibec: ”Nu meritam mai mult în această seară”

„În prima repriză nu am reușit să ne impunem jocul, nu am reușit să ajungem în careu. Felicitări celor de la Sepsi, nu trebuie să lăsam capul jos acum, trebuie să câștigăm miercuri.

Eu zic că au avut mai multă atitudine, și-au făcut jocul pe care l-au lucrat. Nu m-am simțit foarte bine fizic, dar nu este o scuză, trebuia să dau mai mult pe teren și eu și colegii mei, nu meritam mai mult în această seară. Puteam mult mai mult, trebuie să analizăm ce am făcut prost și să nu repetăm asta miercuri, este cel mai important meci al sezonului pentru noi.

Este greu fără Louis Munteanu, era un jucător important, dar Enes a făcut un meci bun, cred că o să facem un campionat bun. Putea fi oricine în locul lui Sîrbu, important este să învățăm din greșeli”, a spus Denis Alibec.

Pentru Sepsi, acesta este al patrulea trofeu în ultimii doi ani. După două Cupe ale României și o Supercupă cu Cristiano Bergodi pe bancă, acum se adaugă o nouă Supercupă în palmaresul grupării covăsnene, de data aceasta cu Liviu Ciobotariu în postura de antrenor.

Pentru Sepsi va urma meciul din campionat cu Rapid, iar Farul va juca în primul tur preliminar al UEFA Champions League, în compania celor de la Sheriff Tiraspol.