Gică Hagi, bucuros după Farul - Sepsi OSK 2-1: „Nu pot să fiu supărat! Ce fac eu, trebuie să facă orice antrenor!”

Gica Hagi Farul Constanta Farul Constanta - Sepsi OSK Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Martie 2023, 19:07
Data actualizarii: Duminica 19 Martie 2023, 19:07

Farul Constanța a început play-off cu un succes, 2-1 cu Sepsi OSK.

Farul Constanța și-a câștigat primul meci din play-off. Elevii lui Gică Hagi (58 ani) au învins-o pe Sepsi OSK, 2-1, pe teren propriu, grație golurilor marcate de Constantin Grameni (20 ani) și Adrian Mazilu (17 ani), în minutele 28 și 46. În timp ce pentru covăsneni a redus din diferență Alexandru Tudorie (27 ani), în minutul 59.

Gică Hagi, mulțumit după primul meci din play-off

Gică Hagi (58 ani), care a înregistrat partida cu numărul 300 ca tehnician în Liga 1, a fost mulțumit de prestația elevilor săi contra lui Sepsi OSK. Mai mult, „Regele” a ținut să precizeze că reacțiile sale din timpul jocului nu trebuie să fie un reper, pentru că în timpul partidei este o intensitate specifică.

„O victorie muncită, cu două echipe foarte bune care au jucat fotbal, au încercat să iasă la joc, amândouă și-au dorit cele 3 puncte. Cred că am câștigat pe merit, chiar dacă Sepsi a avut ocazii să înscrie. Și noi am avut ocaziile noastre. Mă bucur, sunt fericit pentru băieți că au făcut un meci bun. E un start bun.

Nu pot să fiu supărat. Ce fac eu pe teren, trebuie să facă orice antrenor când vezi că te domină adversarul. De aceea mă agit, nu am cum să fiu supărat pe niciunul. Feliitări băiețior, să câștigi de două ori cu Sepsi nu e ușor”, a declarat Gică Hagi la finalul meciului.

În urma acestui succes, Farul Constanța și-a menținut primul loc în campionat, cu 35 de puncte acumulate. Însă, dobrogenii pot fi egalați de CFR Cluj, dacă ardelenii o înving pe teren propriu pe Rapid.