VIDEO Incidente în tribune la meciul Dinamo - Hermannstadt! Jandarmii au intervenit în forță și l-au ridicat pe... șeful pazei

Data publicarii: Marti 27 Februarie 2024, 20:21
Data actualizarii: Marti 27 Februarie 2024, 20:46

Dinamo - FC Hermannstadt, duel în etapa cu numărul 28 din Superliga, disputat pe stadionul „Arcul de Triumf”.

„Câinii” au deschis scorul în minutul 25 al meciului prin Gregorio din pasa lui Pavicic și au intrat în avantaj la pauză.

În repriza secundă cele două formații au forțat marcarea golului doi al meciului, însă jocul de pe teren a fost umbrit de tensiunile din tribune. S-a încheiat 1-0.

În ultimele 20 de minute ale meciului, suporterii dinamoviști s-au apropiat de banca lui Măldărășanu, și au aruncat cu suc în antrenorul lui FC Hermannstadt, iar stewarzii au intervenit pentru a calma spiritele.

Efectul a fost însă invers, fiind nevoie de intervenția Jandarmeriei, care a rezolvat problema prin îndepărtarea șefului pazei, fiind aplaudați la scenă deschisă de suporteri.

Dinamo - FC Hermannstadt, istoria meciurilor directe

Dinamo şi FC Hermannstadt s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 10 ori, de cinci ori s-au impus bucureştenii, de două ori au câştigat sibienii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 25 august 2018, Dinamo - FC Hermannstadt 2-1.

Cea mai recentă confruntare directă din SuperLiga României a adus şi cea mai mare diferenţă de scor: 21 octombrie 2023, FC Hermannstadt - Dinamo 4-0, goluri marcate de S. Balaure - dublă, Al. Jipa şi B. Alhassan.