Gabi ”Pele” Moura și cam atât! Dinamo a câștigat cu 2-0 amicalul cu Zimbru, iar brazilianul a dat un gol fabulos

Dinamo Christian Irobiso gabriel moura mihai esanu Zimbru Chisinau Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 26 Martie 2022, 15:53
Data actualizarii: Sambata 26 Martie 2022, 15:58

Portarul titular al ”câinilor”, Mihai Eșanu, a fost eliminat după o intrare dură asupra unuia dintre adversari.

Profitând de pauza competițională ca urmare a meciurilor echipei naționale, Dinamo a disputat sâmbătă după-amiază un amical cu Zimbru Chișinău, echipă și ea aflată în criză, care ocupă în campionatul Republicii Moldova locul 7, practic ultimul după excluderea lui FC Florești pentru blaturi.

”Câinii” lui Dusan Uhrin s-au impus pe stadionul ”Dinamo” cu 2-0, goluri marcate de Christian Irobiso (38) și Gabriel Moura (66), ultimul printr-o execuție superbă.

Portarul Mihai Eșanu a fost eliminat în prima repriză după o intrare dură asupra unui adversar. La Zimbru a jucat titular mijlocașul român Samuel Zimța, recent transferat de la Viitorul Șimian, formație din Liga 3.

Dinamo: Eșanu - Buleică, Carp, R. Grigore, A. Radu - J. Rodriguez, Pierret - Torje, A. Ivanov, Bani - Irobiso.

Au mai jucat: Cristiano Figueiredo - Gabriel Moura, Ehmann, Aloe, Grădinaru, Giafer, Borcea, Măgureanu, G. Crețu, Mihaiu.

Antrenor: Dusan Uhrin Jr.