Fundașul de fier al CFR-ului, mulțumit și nu prea după victoria cu Voluntari

andrei burca CFR - Voluntari CFR Cluj Fotbal intern Andrei Burcă
Data publicarii: Duminica 13 Martie 2022, 09:50
Data actualizarii: Duminica 13 Martie 2022, 10:03
După victoria cu FC Voluntari, CFR Cluj a ajuns la 41 de puncte în play-off, cu 10 lungimi peste FCSB, care are un meci mai puțin jucat, cel cu Farul, programat luni, de la ora 21:00.

CFR Cluj a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-0), pe FC Voluntari, într-un meci din prima etapă a play-off-ului Ligii 1. Elevii lui Dan Petrescu au marcat Debeljuh ’49, Deac ’78 şi Petrila ’82, în timp ce  respectiv Costin ’70 pentru oaspeţi.

Andrei Burcă, unul dintre jucătorii importanți de la CFR, a avut un discurs echilibrat în care a comunicat subtil că echipa sa ar trebui să tranșeze mai repede soarta unei confruntări.

Andrei Burcă: "Nu avem voie să facem asemenea greșeli"

Fotbalistul adus de CFR de la FC Botoșani a pedalat și pe ideea că în play-off au pătruns cele mai bune echipe din campionat.

”Ne bucurăm că am început cu dreptul acest play-off. O să analizăm faza la care am primit gol, fiindcă nu avem voie să facem aşa greşeli.

Trebuie să rezolvăm partidele mai repede. Este foarte important să continuăm evoluţia din repriza a doua. În prima parte, nu am jucat cum trebuie. Suntem o echipă matură. Sunt cele mai bune șase formaţii din campionat. Nu are nimeni nimic de pierdut”, a declarat Andrei Burcă, la finalul partidei de sâmbătă seara.

Petrescu: "După ce am marcat golul s-a jucat într-o singură direcție"

“A fost un meci greu, Voluntari a arătat foarte bine. În prima repriză ne-au surprins cu nişte contraatacuri foarte rapide. La pauză au venit schimbările şi după ce am marcat golul s-a jucat într-o singură direcţie. Din păcate am făcut o gafă foarte mare. Dar reacţia a fost bună. Dacă-l ai pe Deac în echipă e posibil orice. Cred că e o victorie meritată. Aşa vor fi toate meciurile, dificile, în play-off”, a spus Dan Petrescu, la finalul partidei.