FC Argeș - Universitatea Craiova 0 - 4: Oltenii se apropie la un punct de FCSB și rămân în cursa pentru titlu

FC Arges - Universitatea Craiova FC Arges Universitatea Craiova Fotbal intern
Data publicarii: Luni 25 Aprilie 2022, 19:26
Data actualizarii: Luni 25 Aprilie 2022, 19:54

Universitatea Craiova a obținut al patrulea succes consecutiv în playoff, impunându-se în deplasare, cu FC Argeș, scor 4-0.

FC Argeș - Universitatea Craiova 0-4

Final de meci!

Minutul 70 - GOOOL Universitatea Craiova! Ivan își trece numele pe lista marcatorilor, după un șut superb de la marginea careului care se oprește în plasa laterală.

Minutul 62 - GOOOL Universitatea Craiova! Crețu reușește dubla. Mijlocașul trage superb de la marginea careului, direct sub bara transversală.

Minutul 55 - GOOOL Universitatea Craiova! Markovic mărește avantajul pentru oaspeți. Tânărul atacant preia cu latul o centrare venită în careu și îl învinge pe Croitoru.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 32 - Ocazie pentru FC Argeș! Cristi Dumitru trage de la marginea careului, pe diagonală, însă mingea trece puțin pe lângă bara laterală.

Minutul 22 - GOOOL Universitatea Craiova! Fundașii gazdelor resping greșit o minge, Alexandru Crețu este pe fază, recuperează și înscrie.

Minutul 13 - Șerban trage de la 20m, dar șutul cu stângul este unul slab și nu prezintă o problemă pentru oaspeți.

A început partida!

FC Argeș - Universitatea Craiova: echipele de start

FC Argeș: F. Croitoru - Tofan, Turda, Boldor, Latovlevici - Meza Colli, I. Șerban II - Ganea, C. Tănase, Cr. Dumitru - Said

ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, M. Constantin, Bancu – A. Crețu, Screciu - Gustavo, Baiaram, A. Ivan - Markovic

ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

FC Argeș - Universitatea Craiova, de la 18:00

Echipa lui Andrei Prepeliță este pe locul 6 în clasament, cu 27 de puncte (golaveraj 3-10), iar formația antrenată de Laurențiu Reghecampf se află pe locul al treilea, cu 39 de puncte (golaveraj 12-5).

Oltenii se află într-o formă excelentă în 2022. Universitatea Craiova a relansat campionatul, după ce le-a învins pe FCSB și pe CFR Cluj.

12 dintre cele 20 de victorii reuşite de craioveni în ediţia curentă au fost la cel puţin două goluri diferenţă.

3 martie 2022, FC Argeş - FCSB 1-0: a fost singura victorie reuşită de piteşteni în ultimele patru meciuri disputate în campionat pe teren propriu, în rest o au remiză şi două înfrângeri.

De la revenirea piteştenilor pe prima scenă din vara lui 2020, FC Argeş şi Universitatea s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus craiovenii, un joc a fost câştigat de gazdele din această rundă, iar un meci s-a terminat la egalitate.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 21 noiembrie 2021, FC Argeş - Universitatea Craiova 3-2.

Cea mai recentă întâlnire directă: 11 martie 2022, Universitatea Craiova - FC Argeş 3-0, goluri înscrise de Gustavo Vagenin, Ante Roguljic şi Ştefan Baiaram.