„Suntem proștii satului!” Mirel Rădoi a răbufnit după înfrângerea cu FC Argeș: „Ar trebui să ne scriem UNICEF pe tricouri”

FC Arges - Universitatea Craiova Mirel Radoi Superliga Superliga Mirel Rădoi
Data publicarii: Vineri 07 Octombrie 2022, 23:46
Data actualizarii: Vineri 07 Octombrie 2022, 23:48

Universitatea Craiova a pierdut în Trivale cu FC Argeș, scor 0-1.

Mirel Rădoi a răbufnit după înfrângerea cu FC Argeș. Antrenorul Universității Craiova a evidențiat faptul că jucătorii săi au oferit mult prea multe "cadouri" pentru adversari.

„O primă repriză, cred că destul de bună din partea noastră, chiar dacă nu am reușit să marcăm. Am părut mereu mai în întârziere. Repriza a doua... Am crezut că venim cu un ascendent moral după primele 45 de minute. Nu mi-am recunoscut echipa. Probabil a fost vina mea că nu i-am ținut concentrați cum ar fi trebuit să fie. I-am ținut pe vârfuri.

• Mirel Rădoi

Felicitări celor de la FC Argeș, dar cred că de acum încolo nu ar mai trebui să ne analizeze adversarii, să arunce minge 80 de metri și după facem noi ceva. Minge lungă de la 80 de metri, de la 70 de metri... Și roșu și gol și puteam să mai luăm încă un gol. Dacă suntem proștii satului, așa o să fim.

Nu e prima dată (n.r. când a luat Papp roșu). Nu aș vrea să îndrept atenția doar pentru cartonașul lui Paul. Noi astăzi am ales să blocăm zona centrală, sunt opt jucători care sunt în zonă centrală... Și noi să primim gol pe aceleași lucruri pe care noi le-am antrenat...

Nu avem jucători care să creeze o superioritate numerică prin calitate. Toate problemele noastre... Astea vor fi. Și cadourile astea... Credeam că e glumă, dar ar trebui să scriem pe tricouri UNICEF.

Inconstanța asta și acasă probabil având suportul fanilor ne e mult mai ușor. Creează o presiune în plus față de adversar, pe care noi în deplasare nu o putem face față. În ultimii slabi, am fost slabi ca antrenori. Lotul a rămas la fel, avem nevoie de sânge nou.

Sunt echipe care îți oferă spații și echipa a fost concepută ani de zile să joace pe contraatacuri. În momentul de față, încercând să avem o altă abordare, o posesie, spațiile astea nu mai sunt, pentru că adversarul se retrage.

Nervii mei... De spart nu s-a spart nimic. Am avut o discuție cu băieții.

Nu știu dacă neapărat o umilință (n.r. Silkeborg - FCSB 5-0), din moment ce au adus echipa a doua... Umilințe de genul ăsta o să mai fie, pentru că noi nu putem să producem fotbal.

Se ia de el (n.r. de Nicolae Dică), următorul sunt eu... Nici nu mai contează prietenii. Asta ne e meseria, poate să urmeze decizii. Și de o parte, și de cealaltă. Dacă sunt negative, te apasă să faci anumite lucruri, dar nu ai ce să faci, trebuie să accepți.

Nu, nu neapărat sau nu acum (n.r. să plece de la Craiova), dar nu mi-e rușine să spun, mereu am spus adevărul. În momentul de față ne poate fi mai rău. Dar, decât să fie o rușine să ne temem de play-off, mai bine plec. Dacă nu suntem în stare, atunci nici eu și nici ei nu avem ce căuta la un club așa mare.”, au fost cuvintele lui Mirel Rădoi după meci.

FC Argeș - Universitatea Craiova 1-0

În urma acestei partide, FC Argeș a urcat pe locul nouă, cu 16 puncte, la egalitate cu FC Voluntari, în timp ce Universitatea Craiova a rămas pe locul șase, cu 18 puncte.

În runda următoare, FC Argeș va juca tot acasă, cu FC Voluntari, iar Universitatea Craiova va primi vizita celor de la Petrolul.