Farul - Chindia 0-1. Oaspeții strică sărbătoarea de la Constanța! Florea marchează golul victoriei

Farul - Chindia Gica Hagi Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 05 Februarie 2022, 17:10
Data actualizarii: Sambata 05 Februarie 2022, 18:01

Farul Constanța a pierdut pe teren propriu, scor 0-1, cu Chindia Târgoviște.

Farul Constanța nu a reușit să continue seria victoriilor, fiind învinsă pe teren propriu, de Chindia Târgoviște, scor 0-1. Singurul gol al partidei a fost marcat de Florea, în minutul 82.

După acest rezultat, Farul Constanța a rămas pe locul șase în clasamentul Ligii 1, cu 35 de puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova. De cealaltă parte, Chindia Târgoviște este neînvinsă în acest an și a urcat pe locul 11, cu 27 de puncte.

Farul - Chindia 0 - 1

Minutul 82 - GOOOL Chindia Târgoviște! Daniel Florea deschide scorul cu un șut puternic din interiorul careului, profitând de degringolada din apărarea constănțenilor.

Minutul 66 - Ocazie importantă pentru Chindia Targoviște! Popadiuc șutează puternic din interiorul careului, dar balonul lovește bara transversală.

Minutul 58 - Ocazie importantă pentru Farul Constanța! Marco Dulca șutează puternic din marginea careului, iar mingea este respinsă, în extremis, de Aiaoni.

A început repriza secundă! După prima parte, cele două formații se află la egalitate, fiecare dintre ele având ocazii importante de a deschide scorul.

PAUZĂ!

Minutul 30 - Eliminare pentru Farul Constanța! Jefte Betancor este eliminat! Jucătorul primește cartonașul roșu direct după o lovitură asupra lui Iacob.

Minutul 24 - Omoh scapă de trei adversari și sutează puternic din interiorul careului de 16 metri. Mingea se oprește în bara laterală.

Minutul 21 - Jefte Betancor șutează puternic din marginea careului de 16 m, însă mingea este prinsă, fără mari emoții, de Cabuz.

Minutul 11 - Ocazie importantă pentru Chindia Târgoviște! Richard Sila șutează spre poartă, iar mingea este deviată de un adversar în bara transversală.

Înaintea partidei de azi, Gică Hagi i-a readus la echipă pe Gabi Iancu și pe Dragoș Nedelcu, dar l-a și împrumutat pe George Ganea la FC Argeș, așa cum a anunțat www.sport.ro în exclusivitate.

"Am zis că e momentul să fim sensibili, pentru că i-am crescut aici și să îi ajutăm, dar și ei să ne ajute pe noi! Iancu a mai făcut asta o dată, a devenit cel mai bun marcator și pasator din România, iar Nedelcu era cel mai bun închizător din prima ligă cât a fost la noi și sperăm să-și recapete forma și poziția de mijlocaș defensiv.

Sunt doi jucători valoroși, care ne pot ajuta să intrăm în play-off, dar trebuie să fie concentrați 100% până în vară. E imposibil să ținem salariile pe care Nedelcu sau Iancu le au, dar vom vedea ce va mai fi în viitor.

Nu știu ce clauză e în contractul lui Nedelcu, dar oricum nu îi garantează nimeni lui că va juca toate meciurile, el trebuie să muncească pentru un post de titular", a declarat Hagi, într-o conferință de presă, înaintea partidei de azi.

Farul - Chindia, LIVE de la 16:00

• Opt victorii, o remiză şi două înfrângeri este palmaresul înregistrat de dobrogeni în acest sezon pe teren propriu.
  • 13 decembrie 2021, Dinamo - Chindia 1-0 a fost singura partidă pierdută de târgovişteni în ultimele șapte deplasări din Liga 1, în rest au trei succese şi tot atâtea rezultate de egalitate.

Potrivit siteului LPF, Farul şi Chindia s-au mai întâlnit de opt ori în principala competiţie internă, de patru ori s-au impus dobrogenii, de două ori au câştigat târgoviştenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Primul duel a avut loc pe 19 iulie 2019, Chindia - Viitorul 0-1, gol înscris de Eric de Oliveira. Constănţenii au câştigat şi meciul retur din sezonul regulat 2019/20, 3-0 la Ovidiu (George Ganea, Radu Boboc, Louis Munteanu).

• Cele mai multe goluri s-au marcat pe 25 iulie 2020, Viitorul - Chindia 4-1.
  • Cea mai recentă dispută directă din Liga 1: 18 septembrie 2021, Chindia - Farul 2-0 (dublă Daniel Popa).
  • Gheorghe Hagi vs Emil Săndoi în toate competiţiile: 8 jocuri - 4 victorii Hagi - două remize - două succese Săndoi.