Dan Șucu sare în apărarea arbitrilor: „Nu greșesc intenționat!” Ce îl nemulțumește pe patronul Rapidului

dan sucu Rapid Superliga Fotbal intern Dan Șucu (FC Rapid 1923) / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 13:23
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 13:28

Arbitrajul românesc a fost criticat dur în mai multe rânduri, în acest sezon, de conducătorii din fotbalul românesc, însă Dan Șucu le ia apărarea „centralilor”.

• Cele mai multe critici au venit în urma unor greșeli comise în camera VAR, sistem implementat în România în sezonul 2022/2023.

Acuzați că fac jocurile unor anumite cluburi din Superliga, arbitrii sunt apărați de Dan Șucu, patronul Rapidului, care se declară convins că aceștia nu greșesc cu intenție.

„Probabil că o să zici că nu sunt sănătos cu capul. Eu nu cred că un arbitru a greșit intenționat. Eu nu îi suspectez pe oameni că au greșit intenționat. Nu consider că există în România. Consider neplăcut că unele cluburi pun presiune pe arbitraj.

Eu îmi aduc aminte că s-a anulat un gol la Chindia anul trecut. În clipa respectivă, șeful arbitrilor a spus că nu e de acord. Cea mai mare supărare pe care o am este când există o intrare dură asupra unui jucător, care are urmări groaznice, și nu există urmări. E inacceptabil”, a spus Dan Șucu, potrivit Digisport.

Rapid a primit corect penalty la meciul cu FCU Craiova, susține Porumboiu

Adrian Porumboiu, fostul finanțator al clubului FC Vaslui, a analizat faza în care Horațiu Feșnic a dictat penalty pentru Rapid în minutul 75 al meciului cu FCU Craiova, scor 4-3, și i-a dat credit arbitrului.

„Este penalty clar. Desface mâna, e henț cât se poate de evident. Feșnic a făcut bine că a dat lovitură de la 11 metri. Nu mai contează de ce nu a dat din prima, e bine că a luat decizia corectă cu VAR. Nu exista niciun motiv pentru care apărătorul Craiovei să întindă mâna în acea direcție”, a spus Adrian Porumboiu, potrivit Prosport.

Rapid București - FCU Craiova 4-3

Dragoș Albu a deschis scorul în minutul 25, iar Ermal Krasniqi a restabilit egalitatea în minutul 43. Show-ul a început însă în repriza secundă, când s-au marcat cinci goluri.

Mai întâi, Willian Baeten a dus scorul la 2-1 în minutul 51, iar Alexandru Blidar a majorat diferența în minutul 56.

Formația dirijată de Cristiano Bergodi a turat însă motoarele, iar Albion Rrahmani a marcat în minutul 76 din penalty, Răzvan Onea a restabilit egalitatea în minutul 82, iar Borisav Burmaz a adus victoria pentru giuleșteni în minutul 90+4.