„Erou instant în București!” Borisav Burmaz, lăudat de presa din străinătate după debutul în tricoul Rapidului

Borisav Burmaz Rapid Fotbal intern Borisav Burmaz
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 10:02
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 10:14

Borisav Burmaz (22 de ani) a semnat cu Rapid la începutul acestui an și a debutat cu gol în tricoul grupării din Giulești, în meciul cu FCU Craiova, scor 4-3.

Rapid a obținut, vineri, o victorie dramatică în fața lui FCU Craiova, scor 4-3, după ce Borisav Burmaz a marcat ultimul gol al meciului în minutul 90+4.

„Borisav Burmaz nu ar fi putut visa la un start mai spectaculos în tricoul Rapidului. Fostul jucător de la tineretul Stealei Roșii Belgrad a devenit instantaneu favoritul fanilor după golul marcat în victoria cu FCU Craiova, scor 4-3, în minutele de prelungire ale meciului”, au scris slovenii de la NogoMania.

În momentul în care a semnat cu Rapid, Borisav Burmaz era al doilea cel mai bun marcator din campionatul Serbiei.

Cumpărat de Rapid pentru 400.000 de euro, atacantul central este cotat de site-urile de specialitate la 1.6 milioane de euro.

Rapid București - FCU Craiova 4-3

Dragoș Albu a deschis scorul în minutul 25, iar Ermal Krasniqi a restabilit egalitatea în minutul 43. Show-ul a început însă în repriza secundă, când s-au marcat cinci goluri.

Mai întâi, Willian Baeten a dus scorul la 2-1 în minutul 51, iar Alexandru Blidar a majorat diferența în minutul 56.

Formația dirijată de Cristiano Bergodi a turat însă motoarele, iar Albion Rrahmani a marcat în minutul 76 din penalty, Răzvan Onea a restabilit egalitatea în minutul 82, iar Borisav Burmaz a adus victoria pentru giuleșteni în minutul 90+4.