Dan Șucu anunță înlocuitorul lui Horațiu Moldovan: ”Portar de mare calitate”

Rapid Bucuresti dan sucu Horatiu Moldovan Superliga Dan Șucu, acționar majoritar Rapid/sursa foto: Imago
Data publicarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 08:58
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 08:57

Horațiu Moldovan (26 de ani) a bătut palma cu Atletico Madrid.

Spaniolii vor achita clauza de reziliere a lui Horațiu Moldovan, în valoare de 800.000 de euro, care se află la Rapid din ianuarie 2021 și care ar mai fi avut contract cu giuleștenii până la finele sezonului 2024/25.

După Rapid București - FCU Craiova 4-3, Dan Șucu, acționarul majoritar al giuleștenilor, a afirmat faptul că a primit înștiințarea de la Atletico Madrid cu privire la achitarea clauzei de reziliere a goalkepeer-ului clujean.

De asemenea, oficialul Rapidului a subliniat și faptul că la formația dirijată de Cristiano Bergodi va veni un portar de mare calitate în perioada următoare, dacă mutarea lui Horațiu Moldovan în La Liga se va concretiza.

”Va veni cineva. Va veni un portar de mare calitate cu siguranță în lot”, a spus Dan Șucu.

Horațiu Moldovan e portarul #1 și pentru selecționerul României, Edward Iordănescu. Goalkeeper-ul a bifat opt apariții în preliminariile EURO 2024 și are toate șansele să participe la Campionatul European din Germania, transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO vara viitoare.

Rapid București - FCU Craiova 4-3

Dragoș Albu a deschis scorul în minutul 25, iar Ermal Krasniqi a restabilit egalitatea în minutul 43. Show-ul a început însă în repriza secundă, când s-au marcat cinci goluri.

Mai întâi, Willian Baeten a dus scorul la 2-1 în minutul 51, iar Alexandru Blidar a majorat diferența în minutul 56.

Formația dirijată de Cristiano Bergodi a turat însă motoarele, iar Albion Rrahmani a marcat în minutul 76 din penalty, Răzvan Onea a restabilit egalitatea în minutul 82, iar Borisav Burmaz a adus victoria pentru giuleșteni în minutul 90+4.