CS Dinamo CS Tunari derby promovarea Liga 3 Victorie Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 27 August 2022, 21:44
Data actualizarii: Sambata 27 August 2022, 22:12

Echipa lui Daniel Iftodi s-a impus greu, în minutele de prelungire ale meciului.

CS Dinamo s-a impus cu 2-1 în fața lui CS Tunari, în prima etapă a Seriei 4 din Liga 3, la capătul unui meci echilibrat, împotriva uneia dintre cele mai puternice adversare din seria sa. Primul gol al dinamoviștilor a fost marcat de George Apostol (min. 38), ilfovenii au egalat la jumătatea reprizei secunde, iar reușita care a decis soarta meciului a purtat semnătura lui Mihai Ene, venind în minutele de prelungire ale meciului.

Întâlnirea a avut loc pe stadionul central din Complexul Sportiv "Dinamo", a cărui demolarea și reconstrucție ar trebui să înceapă peste o lună de zile. La meci au asistat 150 de spectatori, printre care și o micuță și inimoasă galerie venită de la Tunari.

CS Dinamo a promovat în Liga 3, după ce a câștigat sezonul regulat și play-off-ul zonei București, apoi a trecut de campioana judetului Călărași, Venus Independența, 3-2 și 1-0. De cealaltă parte, CS Tunari a terminat pe poziția secundă sezonul regulat în Seria 4 a Ligii 3, după Progresul Spartac, apoi a pierdut promovarea în fața aceleiași echipe, 0-4 și 1-3.

În etapa următoare, CS Dinamo va juca împotriva Unirii Bascov, în deplasare, iar CS Tunari se va deplasa la Pucioasa, ambele partide fiind programate pe 2 septembrie, de ora 17.00.