VIDEO Scandal în Spania! Iago Aspas a dat de pământ cu monitorul VAR după un penalty anulat în timpul meciului cu Sevilla

Iago Aspas Celta Vigo Sevilla Fotbal extern Iago Aspas - IMAGO/Pressinphoto
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 08:40
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 08:45

Furia a cuprins echipa lui Celta Vigo, sâmbătă seară, în urma unei controverse cu arbitrul VAR, care a anulat un penalty în timpul meciului cu Sevilla, scor 1-1.

Iago Aspas, care a fost înlocuit în minutul 69 al meciului de Dotor, a fost surprins distrugând monitorul VAR într-o scenă plină de tensiune.

Celta Vigo - Sevilla, scor 1-1

Carl Starfelt a deschis scorul în minutul 22 pentru gazde, dar Youssef En-Nesyri a egalat cu șase minute înainte de  finalul meciului.

Echipa lui Rafa Benitez a jucat în zece începând cu minutul 65, când Renato Tapia a fost eliminat, însă a fost la un pas să dea lovitura pe finalul meciului, când a primit lovitură de la 11 metri.

Arbitrii din camera VAR au decis, însă, să anuleze lovitura de pedeapsă. Furios de această hotărâre, Iago Aspas, care fusese înlocuit înainte, a împins monitorul VAR de pe marginea terenului într-un acces de furie.

Cu acest rezultat, Celta Vigo ocupă locul 18 în La Liga, având doar o victorie în acest sezon. Sevilla se află pe locul 14, dar are doar patru puncte în plus față de echipa lui Benitez, cu un meci în minus.

Următorul meci al lui Celta Vigo este împotriva lui Athletic Club, programat vineri, în timp ce Sevilla călătorește miercuri la Arsenal în Liga Campionilor.