Reghecampf dezvăluie ce se întâmplă cu Dugandzic, golgheterul care nu mai știe să marcheze

Laurentiu Reghecampf Al Tai Arabia Saudita Marko Dugandzic Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 09 Martie 2024, 17:27
Data actualizarii: Sambata 09 Martie 2024, 17:27

Marko Dugandzic (29 de ani), golgheterul Ligii 1 din sezonul trecut, a marcat un singur gol în ultimele șase luni la Al Tai.

Atacantul croat a fost cumpărat de Al Tai în septembrie, de la Rapid, pentru două milioane de euro. Croatul a impresionat la formația giuleșteană, unde a înscris 28 de goluri în 48 de meciuri, însă în Arabia Saudită este foarte departe de forma arătată în România.

Laurențiu Reghecampf: "Dugandzic a fost operat la două măsele"

La Al Tai, formație antrenată de Laurențiu Reghecampf, Dugandzic a strâns până acum 15 meciuri și a înscris o singură dată, la un meci cu Al Riyadh (3-2), disputat pe 27 octombrie.

În ultima perioadă, Dugandzic a jucat destul de puțin la Al Tai - a lipsit din lot la partida cu Al Ahli (1-4), contra celor de la Abha (0-2) a fost rezervă neutilizată, iar în ultima rundă, la victoria cu Al Hazem (1-0), a jucat 59 de minute. Laurențiu Reghecampf spune că atacantul croat a acuzat anumite probleme medicale care nu i-au permis să se antreneze cu echipa.

"M-ați întrebat despre atacant. Nu știu dacă sunteți informat, dar Marko a avut o operație, a trebuit să facă o operație la două măsele. A lipsit mai mult de 4-5 zile de la antrenamente. Cu Abha l-am luat în lot ca să reintre în atmosfera echipei, dar nu ne-am putut baza pe el acolo pentru că făcuse un singur antrenament cu echipa", a spus Laurențiu Reghecampf, vineri, după victoria cu Al Hazem, scor 1-0.

• 22 de goluri a marcat Marko Dugandzic în sezonul precedent din Liga 1. Croatul a câștigat titlul de golgheter în fața lui Andrea Compagno (20).

Victoria de vineri a fost prima pentru Al Tai după o pauză mai mare de trei luni. Cu 11 runde înainte de finalul sezonului, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf rămâne pe loc retrogradabil, 16, cu 21 de puncte.