VIDEO Andrei Cordea a înscris contra campioanei invincibile din Arabia Saudită! Este plin de români la retrogradare

andrei cordea al-hilal Al-Tai andrei burca florin tanase Stranieri
Data publicarii: Vineri 24 Mai 2024, 08:40
Data actualizarii: Vineri 24 Mai 2024, 08:43

Al-Tai, echipa fostului fotbalist de la FCSB, este pe loc de retrogradare înaintea ultimei etape.

Mijlocaşul român Andrei Cordea a marcat golul echipei Al-Tai, învinsă de campioana invincibilă Al-Hilal cu scorul de 3-1, joi seara, la Riad, într-o partidă din etapa a 33-a, penultima, a ligii saudite de fotbal.

Salem Al Dawsari (17), Michael (44) şi Malcom (60) au înscris pentru gazde, Cordea punctând în minutul 64.

Andrei Cordea a evoluat 79 de minute, acesta fiind al treilea său gol marcat în actuala stagiune, în 28 de partide.

Al-Tai este în pericol de retrogradare, având o singură victorie în ultimele patru etape.

Toți românii la retrogradare în Arabia Saudită

Înaintea ultimei etape, Al-Tai ocupă antepenultimul loc (16), cu 31 de puncte, Al-Okhdood (formaţia românilor Andrei Burcă şi Florin Tănase) este penultima, cu 30 de puncte, iar Al Hazem este ultima clasată, cu 21 de puncte.

Ultimele trei poziţii ale clasamentului sunt retrogradabile.

Al-Riyadh (echipa lui Alin Toşca) se află pe 14, cu 32 de puncte, iar Abha (la care evoluează portarul Ciprian Tătăruşanu) este pe 15, cu 32 de puncte.

În ultima etapă vor avea loc partidele Al Hazem - Abha, Al-Tai - Al-Okhdood şi Al-Khaleej (11) - Al-Riyadh.