Recordul spectaculos pe care îl poate stabili Lionel Messi la Inter Miami după doar cinci meciuri

Lionel Messi Inter Miami record Lionel Messi Fotbal extern
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 17:59
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 18:16

Lionel Messi s-a dovedit din nou decisiv pentru Inter Miami, ajutându-şi echipa să se califice în sferturile de finală ale Leagues Cup.

Inter Miami s-a impus la loviturile de departajare în faţa formaţiei FC Dallas, la Frisco (Texas), în faţa a 28.000 de spectatori.

Starul argentinian a reuşit o dublă în timpul regulamentar, ajungând la un total de şapte goluri în patru partide disputate pentru clubul din Florida, cu care a semnat în această vară.

După cele 90 de minute de joc, conform regulamentului, s-a trecut direct la loviturile de departajare, unde Lionel Messi a transformat primul penalty al lui Inter Miami, care s-a impus în final cu 5-3.

Recordul pe care îl poate stabili Lionel Messi la următorul meci

Cu șapte goluri reușite în primele patru partide, campionul mondial a intrat deja în topul celor mai buni marcatori ai formației Inter Miami.

Lionel Messi are șansa ca, la următoarea partidă, dacă marchează, să urce pe podiumul celor mai buni marcatori din istoria lui Inter Miami.

Golgheterul all-time este Gonzalo Higuain, cu 29 de goluri, urmat de Leo Campana (16) și Robert Taylor (8).

Lionel Messi a intrat deja în acest top, deoarece clubul s-a înființat în anul 2018, iar primul meci oficial a fost disputat doi ani mai târziu.