Recordul stabilit de Lionel Messi după cel mai recent meci din Ligue 1. Este primul jucător care reușește asta

Lionel Messi Ligue 1 PSG record Lionel Messi Franta
Data publicarii: Duminica 12 Martie 2023, 20:20
Data actualizarii: Duminica 12 Martie 2023, 20:32

Paris Saint-Germain a învins la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Brest, ocupanta locului 15 în Ligue 1, într-un meci contând pentru etapa a 27-a sezonului.

Parizienii au deschis scorul prin Carlos Soler (minutul 37), însă gazdele au restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin Franck Honorat (minutul 43).

Oaspeţii au obţinut victoria în extremis, graţie golului marcat de Kylian Mbappe, după assist-ul oferit de Lionel Messi, în minutul 90 al întâlnirii.

A fost a 19-a reuşită în campionatul francez pentru Kylian Mbappe în acest sezon, aflat la egalitate cu Jonathan David (Lille) în fruntea clasamentului golgheterilor.

Recordul stabilit de Lionel Messi în meciul cu Brest

Presa internațională a dezvăluit că starul argentinian a reușit cea de-a 300-a pasă decisivă într-un meci la nivel de club, ceea ce reprezintă un record pentru un jucător de fotbal.

În sezonul actual, LionelMessi are 17 assist-uri în cele 31 de partide pe care le-a jucat pentru PSG.