VIDEO Messisteria! Lionel Messi a marcat iar o ”dublă” în thriller-ul FC Dallas - Inter Miami 4-4, decis apoi la penalty-uri + reacția lui David Beckham

Lionel Messi David Beckham FC Dallas Inter Miami Leagues Cup Fotbal extern
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 09:27
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 09:31

Starul argentinian arată o formă senzațională în SUA, în competiția Leagues Cup.

Lionel Messi este de neoprit. Argentinianul a marcat o nouă dublă pentru Inter Miami, duminică seara, în optimile Leagues Cup, în faţa echipei Dallas (4-4, 5-3 la penalty-uri).

Echipa sa a fost în dificultate, fiind condusă cu 4-2 în ultimele zece minute.

Inter Miami, 2 goluri în ultimele 10 minute pentru un nesperat 4-4

După un autogol al lui Marco Farfan, de la Dallas (80), Messi a egalat cu o splendidă lovitură liberă care a intrat în colţul scurt (85).

Înainte de asta, septuplul câştigător al Balonului de Aur deschisese deja scorul pentru echipa sa, când a reluat o centrare  a fostului său coechipier de la Barça, Jordi Alba (6).

Fundaşul stânga a sărbătorit prima sa titularizare cu două pase de gol într-o întâlnire palpitantă. Inter Miami s-a văzut condusă cu 3-1, apoi cu 4-2, înainte de a intra în prelungiri şi de a se impune la penalty-uri (Messi şi Busquets au transformat).

Lionel Messi, 7 goluri în 4 meciuri la Inter Miami

Cea mai recentă dublă a lui Messi îi aduce un total de şapte goluri în patru meciuri de când a debutat pentru franciza din Florida patronată de David Beckham.

Deocamdată, el a jucat doar în Leagues Cup, competiţia de vară care reuneşte cluburi americane, canadiene şi mexicane.

În sferturile de finală, Inter Miami va înfrunta învingătoarea meciului dintre Houston şi Charlotte (programat luni seară).