Nordsjaelland bate tot! Formă excelentă traversată de danezi înaintea duelului cu FCSB

Nordsjaelland Brondby Danemarca FCSB Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 06 August 2023, 22:00
Data actualizarii: Duminica 06 August 2023, 22:00

FC Nordsjaelland, adversara lui FCSB din turul 3 preliminar Conference League, are un parcurs excelent pe plan intern.

Duminică seară, în runda a treia din Danemarca, Nordsjaelland a învins-o pe Brondby, pe teren propriu, scor 3-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 37, prin Vallys, însă Nordsjaelland a întors rezultatul după pauză.

Nordsjaelland, viitoarea adversară a FCSB, parcurs excelent

Pentru viitoarea adversară a lui FCSB au înscris Marcus Ingvartsen, atacantul cumpărat de la Mainz în această vară, pentru 3,5 milioane de euro, tânărul ghanez Ernest Nuamah (19 ani), care este cel mai bine cotat jucător din lotul danezilor și fundașul Martin Frese.

Nordsjaelland a ajuns la trei victorii în primele trei etape: 4-1 contra lui Viborg, 3-1 contra lui Aarhus și 3-1 împotriva lui Brondby. Echipa antrenată de Johannes Thorup este lider în Danemarca, la egalitate cu FC Copenhaga.

Pentru Nordsjaelland urmează acum partida tur cu FCSB, din turul 3 preliminar Conference League. Meciul se va juca joi, de la ora 21:30, în București. Returul este programat o săptămână mai târziu, în Danemarca.

Învingătoarea dintre Nordsjaelland și FCSB va avansa în play-off-ul Conference League. Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din această rundă este programată luni, 7 august.