VIDEO Manchester United - Borussia Dortmund, amical de vis în Las Vegas! ”Dublă” marcată într-un singur minut și răsturnări de scor

Borussia Dortmund Donyell Malen Las Vegas Manchester United Youssoufa Moukoko Fotbal extern
Data publicarii: Luni 31 Iulie 2023, 10:37
Data actualizarii: Luni 31 Iulie 2023, 10:39

Marile cluburi europene își continuă partidele de pregătire din SUA.

Echipa germană de fotbal Borussia Dortmund a învins formaţia engleză Manchester United cu scorul de 3-2, duminică, într-un meci amical jucat la Las Vegas (Nevada/SUA), transmite AFP.

Diferenţa a fost făcută de golul marcat de Youssoufa Moukoko (71), pe Allegiant Stadium, arena pe care îşi dispută meciurile echipa de fotbal american Las Vegas Raiders (NFL).

Manchester United a folosit echipa a doua

Antrenorul lui United, olandezul Erik ten Hag, a folosit echipa a doua, lăsând pe banca de rezerve jucători ca Marcus Rashford, Bruno Fernandes sau Mason Mount.

Totuşi, formula improvizată a ''diavolilor roşii'' a dominat jocul în multe momente din prima repriză.

Donyell Malen a înscris în minutele 43 și 44

Atacantul olandez Donyell Malen a reuşit dubla în minute consecutive (43, 44), după ce Diogo Dalot deschisese scorul pentru United (24). Brazilianul Antony (52) a restabilit egalitatea.

Manchester United a încheiat turneul american cu o victorie (2-0 cu Arsenal) şi trei înfrângeri (1-3 cu Wrexham, 0-2 cu Real Madrid şi 2-3 cu Dortmund).

Dortmund, care în primul din din acest turneu în SUA a surclasat formaţia San Diego Loyals cu 6-0, va juca următoarea partidă pe 3 august, contra altei echipe din Albion, Chelsea.