VIDEO Leo Messi, la un pas de al doilea trofeu cu Inter Miami! Assist formidabil al argentinianului

Lionel Messi Cincinnati Inter Miami Fotbal extern
Data publicarii: Joi 24 August 2023, 08:35
Data actualizarii: Joi 24 August 2023, 08:34

Inter Miami, echipa lui Lionel Messi, s-a calificat dramatic în finala U.S. Open Cup, după ce a eliminat Cincinnati, scor 3-3 (5-4 d.l.d.).

Cu Jordi Alba, Lionel Messi și Sergio Busquets printre titulari, Inter Miami s-a văzut condusă. Cincinnati a marcat prin Acosta și Vazquez, iar în minutul 53 scorul era 2-0. Echipa fostelor vedete de la Barcelona a reușit să întoarcă rezultatul pe final.

Inter Miami, în finala U.S. Open Cup. Messi a reușit două assist-uri

Inter Miami a redus din handicap în minutul 68, când Leo Messi a centrat dintr-o lovitură pentru ecuadorianul Leonardo Campana, care a înscris cu o lovitură de cap. Combinația dintre Messi și Campana s-a repetat în minutul 90+7: starul argentinian a verticalizat fantastic, iar ecuadorianul a marcat cu capul din marginea careului mic.

Meciul a intrat în prelungiri, unde rolurile s-au inversat. Inter Miami a marcat rapid pentru 3-2, prin Josef Martinez, în minutul 93, în timp ce Cincinnati a egalat grație japonezului Yuya Kubo, în minutul 114.

La loviturile de departajare, Inter Miami a transformat toate cele cinci execuții, în timp ce de la Cincinnati a ratat doar Hagglund, la al cincilea șut. Astfel, formația lui Leo Messi s-a calificat în finala U.S Open Cup.

În ultimul act al celei mai vechi competiții din SUA, Inter Miami va înfrunta Houston Dynamo, pe 27 septembrie. Până atunci, Leo Messi va debuta și în MLS.

Pentru Lionel Messi a fost primul meci fără gol marcat la Inter Miami. Argentinianul, care și-a trecut recent în palmares trofeul Leagus Cup, are 8 reușite în 10 partide la noua sa echipă.