VIDEO Lionel Messi a reușit prima ”dublă” la Inter Miami! Are deja 3 goluri în 2 meciuri pentru echipa din MLS

Lionel Messi Inter Miami Leagues Cup MLS Sergio Busquets Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 26 Iulie 2023, 08:37
Data actualizarii: Miercuri 26 Iulie 2023, 08:38

Starul argentinian a fost titularizat în premieră, la fel ca spaniolul Sergio Busquets.

Superstarul argentinian Lionel Messi a reuşit prima sa dublă în tricoul echipei Inter Miami, în partida câştigată cu scorul de 4-0 în faţa formaţiei Atlanta United, disputată marţi în cadrul competiţiei Leagues Cup, informează EF.

Messi, titular în premieră la Inter Miami, la fel ca şi spaniolul Sergio Busquets, a marcat în minutele 8 şi 22 ale partidei de pe DRV PNK Stadium din Fort Lauderdale (Florida).

Atlanta United n-a avut nicio șansă în fața lui Messi & Co.

Finlandezul Robert Taylor a reuşit la rândul său o dublă pentru învingători (44, 52).

Atlanta United a ratat o lovitură de la 11 m prin argentinianul Thiago Almada, campion mondial alături de Messi la CM 2022 din Qatar.

Căpitanul selecţionatei Argentinei a ajuns astfel la trei goluri reuşite în tricoul lui Inter Miami, după ce a marcat săptămâna trecută golul victoriei în meciul său de debut la această formaţie, împotriva mexicanilor de la Cruz Azul (2-1), în urma unei lovituri libere executate perfect în minutul 90+4.

Inter Miami, locul 1 în Leagues Cup

În urma succesului de marţi, Inter Miami şi-a asigurat primul loc în grupă şi s-a calificat în faza următoare a Leagues Cup, competiţie la care participă cluburi din Liga profesionistă nord-americană (MLS) şi Liga mexicană (Liga MX).

Cruz Azul şi Atlanta United se vor înfrunta sâmbătă într-un meci decisiv pentru stabilirea ocupantei locului secund în această grupă.