Fabulos! A debutat la 32 de ani în naționala Spaniei și a reușit o 'dublă' la patru minute de la intrarea în teren: „Mă simt ca la 18 ani!”

Spania Joselu preliminarii euro 2024 Fotbal extern
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 26 Martie 2023, 08:45
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 08:49

Spania s-a impus fără probleme în duelul de pe teren propriu cu Norvegia din startul preliminariilor EURO 2024, scor 3-0.

Naționala iberică s-a impus la debutul noului selecționer, Luis de la Fuente, pe banca tehnică. Scorul a fost deschis de Dani Olmo, în minutul 13, după o centrare a lui Balde.

A doua repriză a fost cu totul specială pentru jucătorul lui Espanyol, Joselu, cel care a debutat pentru „La Roja” în minutul 81 la 32 de ani. Fotbalistul a fost trimis în teren în locul lui Alvaro Morata și a profitat din plin de șansa primită.

'Dublă' pentru Joselu la debutul la națională

Jucătorul a înscris primul său gol pentru națională în minutul 84, la trei minute de la intrarea în teren, după o pasă a lui Fabian Ruiz. Un minut mai târziu, același Joselu a reușit să mai marcheze o dată, de această dată din pasa lui Oyarzabal.

În absența lui Erling Haaland, accidentat, naționala Norvegiei nu a reușit să pună probleme Spaniei.

„Încă nu cred asta, e maximum pentru mine. Aceasta este recompensa pentru munca zilnică, vreau să dedic golurile soției mele, copiilor mei și mamei mele. Mă simt ca un tânăr de 18 ani.

Acum mă bucur de victorie, trebuie să ne recuperăm bine și să ne gândim la meciul de marți, care va fi o bătălie împotriva Scoției”, a declarat Joselu.