VIDEO Necaz pentru Croația în '90+3 + un debutant a marcat ”dubla” pentru Spania! Rezultatele și marcatorii de sâmbătă din preliminariile Euro

preliminarii CE 2024 Andrej Kramaric Joselu Nathan Broadhead Renato Steffen Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 26 Martie 2023, 08:31
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 08:40

România a început cu dreptul campania, cu o victorie în deplasare în Andorra, scor 2-0.

Selecţionata Elveţiei a surclasat Belarus cu 5-0, sâmbătă seara, la Novi Sad (Serbia), cu porţile închise, într-un meci considerat în deplasare, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024 la fotbal, din care face parte şi România.

Belarus - Elveția 0-5 în grupa României

Renato Steffen a reuşit un hat-trick (4, 17, 29), celelalte goluri ale învingătorilor fiind înscrise de Granit Xhaka (62) şi Zeki Amdouni (65). VIDEO AICI

Belarus a avut o bară în chiar primul minut de joc, prin atacantul Vladimir Hvaşcinski.

Pentru Nati a fost primul meci după eşecul la scor (1-6) cu Portugalia, din optimile Cupei Mondiale din Qatar.

Echipa aliniată de Belarus, următorul adversar al ”tricolorilor”

Belarus, care marţi va juca la Bucureşti cu România, a aliniat echipa: Andrei Kudraveţ - Vladislav Malkevici, Denis Poliakov, Zahar Volkov, Roman Iuzepciuk (Artem Bîkov, 33) - Denis Greciho, Aleksandr Seliava (Valeri Bocerov, 80), Evgheni Iablonski (Vladislav Klimovici, 46), Max Ebong, Iuri Kovalev (Ivan Bahar, 46) - Vladimir Hvaşcinski (Vladislav Morozov, 61).

Israel - Kosovo 1-1 în celălalt meci din grupa României

În alt meci, Israelul şi Kosovo au remizat, 1-1. VIDEO AICI

Oaspeţii au deschis scorul prin autogolul lui Eli Dasa (36), dar Israelul a egalat după pauză prin Dor Peretz (56).

Spania s-a impus clar cu Norvegia

Spania a debutat cu o victorie la scor de forfait, 3-0 cu Norvegia, după ce debutantul Joselu (32 ani) a reuşit o dublă (84, 85).

Primul gol al ibericilor fusese înscris de Dani Olmo (13).

Croația, doar egal acasă cu Țara Galilor

Croaţia, medaliată cu bronz la CM 2022, a terminat la egalitate cu Ţara Galilor, 1-1.

Andrej Kramaric a marcat golul croaţilor (28), dar galezii au smuls egalul graţie golului înscris în final de Nathan Broadhead (90+3).

Rezultatele și marcatorii de sâmbătă din preliminariile CE 2024

Grupa A

Scoţia - Cipru 3-0

Au marcat: John McGinn 21, Scott McTominay 87, 90+3.

Cartonaş roşu: Nikolas Ioannou (Cipru) 90+5.

Spania - Norvegia 3-0

Au marcat: Dani Olmo 13, Joselu 84, 85.

Grupa D

Armenia - Turcia 1-2

Au marcat: Ozan Kabak (autogol) 10, respectiv Orkun Kokcu 34, Kerem Akturkoglu 63,

Croaţia - Ţara Galilor 1-1

Au marcat: Andrej Kramaric 28, respectiv Nathan Broadhead 90+3.

Grupa I

Belarus - Elveţia 0-5, la Novi Sad (Serbia)

Au marcat: Renato Steffen 4, 17, 29, Granit Xhaka 62, Zeki Amdouni 65.

Israel - Kosovo 1-1

Au marcat: Dor Peretz 56, respectiv Eli Dasa (autogol) 36.

Andorra - România 0-2

Au marcat: Dennis Man 35, Denis Alibec 50.

Cartonaş roşu: Marc Rebes (Andorra) 61. (Agerpres)

* Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica la turneul final din Germania.