Echipele englezești, maestrele dramatismului în finalele europene

West Ham United Chelsea Manchester United Fotbal extern
Data publicarii: Joi 08 Iunie 2023, 13:40
Data actualizarii: Joi 08 Iunie 2023, 13:46
Doar trei goluri decisive s-au marcat în ultimul minut de-a lungul istoriei finalelor europene și toate au fost marcate de echipe englezești

După ce West Ham a câștigat trofeul Conference League într-o finală contra Fiorentinei (2-1), echipa londoneză a devenit a treia grupare care câștigă o cupă europeană prin marcarea unui gol în ultimul minut al partidei.

În minutul 90 al partidei de aseară, Jarrod Bowen (26 de ani) i-a adus pe „ciocănari” în avantaj după ce a fructificat pasa filtrantă livrată de brazilianul Lucas Paqueta (25 de ani), trimițând trofeul Conference League la Londra.

Doar două finale au mai fost decise în ultimul minut.

În 1999, Ole Gunnar Solskjaer înscria golul decisiv, pentru Manchester United în finala Champions League contra lui Bayern, șutând mingea în poartă din interiorul careului mic, după execuția unei lovituri de la colț. Era minutul 93 și în poarta lui Bayern se afla la acea vreme neamțul Oliver Kahn, care nu a putut respinge acest șut imparabil.

În 2013, în finala Europa League, Branislav Ivanovic marca în minutul 93 golul victoriei pentru gruparea de pe Stamford Bridge cu capul, din corner. Artur Moraes, goalkeeper-ul celor de la Benfica, nu și-a putut salva echipa la acea fază.