Cicâldău și Moruțan, titulari în meciul nebun cu Denizlispor! Galata, eliminată din Cupă după ce a revenit de două ori

Galatasaray Alexandru Cicaldau Olimpiu Morutan Fotbal extern
Data publicarii: Marti 28 Decembrie 2021, 22:45
Data actualizarii: Marti 28 Decembrie 2021, 23:06

Galatasaray a pierdut la penaltiuri, scor 5-6, pe teren propriu, în fața lui Denizlispor, în șaisprezecimile Cupei Turciei, după ce la finalul celor 90 de minute rezultatul a fost 3-3.

Cei doi români din lotul Galatei au fost trimiși pe teren de Fatih Terim încă din primul minut al meciului, însă Cicâldău a fost lăsat la cabine după primele 45 de minute, pentru că a pierdut mingea la cel de-al doilea gol al oaspeților.

Primii care au marcat au fost cei de la Denizlispor, prin Depe, în minutul nouă. Galata a restabilit egalitatea în minutul 29, prin Ozturk, care a primit de la Kilinc. Darri îi aducea însă din nou în avantaj pe oaspeți cu șapte minute înainte de pauză când a marcat din pasa lui Balat. Putea fi egal la pauză, însă Mostafa a nimerit doar bara în minutul 44, cu un șut din afara careului.

Băieții lui Terim au ieșit mult mai concentrați de la cabine și au reușit să restabilească din nou egalitatea în minutul 49. Dervisoglu a fost cel care a marcat din pasa lui Mostafa, după o lovitură liberă de la jumătatea terenului. După doar un minut, când la TV încă rulau reluările golului anterior, Mostafa a scăpat spre poarta lui Abdulkadir și l-a executat pe acesta cu un șut în forță.

Moruțan nu a încheiat nici el meciul pe teren. A fost înlocuit în minutul 82, cu Kutlu.

Meciul avea să ajungă în prelungiri, după ce Nelsson a marcat în proprie poartă în minutul 90+9. În cele din urmă, după ce niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să marcheze în cele 30 de minute suplimentare, Denizlispor s-a impus la loviturile de departajare, cu scorul de 5-6. Caglayan a fost omul care a ratat de la Galata și a trimis-o pe Denizlispor în „optimi”.

În urma victoriei din această seară, Denizlispor s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Turciei, unde ar putea da peste Beșiktaș, care are meci, joi, cu Altay.