Galatasaray, prima victorie după o lună! Cum s-a descurcat Olimpiu Moruțan în ziua de Crăciun

Olimpiu Morutan Antalyaspor Galatasaray Stranieri
Data publicarii: Sambata 25 Decembrie 2021, 17:05
Data actualizarii: Sambata 25 Decembrie 2021, 17:21

Galatasaray a învins Antalyaspor, scor 2-0, în runda cu numărul 19 din Super Lig.

Cu Alexandru Cicâldău suspendat pentru cumul de cartonașe galbene și Olimpiu Moruțan rezervă, Galatasaray a rezolvat meciul după mai puțin de o oră de joc.

Moruțan, 20 de minute pe teren în Galatasaray - Antalyaspor

Sofiane Feghouli a deschis scorul pentru echipa lui Fatih Terim în prelungirile primei reprize, iar Kerem Akturkoglu a stabilit scorul final în minutul 52, când a marcat cu un șut superb din afara careului.

Olimpiu Moruțan (22 de ani) a fost introdus în minutul 74, în locul lui Halil Dervisoglu, iar mijlocașul român a arătat poftă de joc, a intrat în combinații cu colegii săi, iar la una dintre primele atingeri a oferit o pasă bună pentru egipteanul Mostafa Mohamed, al cărui șut a fost respins de portarul lui Antalyaspor.

Pentru Moruțan a fost meciul cu numărul 21 în tricoul lui Galatasaray. Mijlocașul, despre care s-a scris recent că ar urma să fie împrumutat de turci în luna ianuarie, a reușit până acum trei goluri și trei pase decisive.

Pentru Galatasaray a fost prima victorie în toate competițiile după o pauză de o lună. Formația antrenată de Fatih Terim urcă, pentru moment, pe locul 8 în Turcia, cu 27 de puncte, la 18 lungimi în spatele liderului Trabzonspor, care are un meci mai puțin jucat.

În 2021, trupa lui Moruțan și Cicâldău va mai juca un singur meci, pe 28 decembrie, contra lui Denizlispor, în 16-imile Cupei Turciei.