Reacția lui Galatasaray, după ce presa din Turcia a anunțat că Olimpiu Moruțan va pleca în ianuarie

Data publicarii: Sambata 25 Decembrie 2021, 21:03
Data actualizarii: Sambata 25 Decembrie 2021, 21:03
Presa din Turcia a anunțat recent că Olimpiu Moruțan a intrat pe lista neagră la Galatasaray și va fi cedat în fereastra de mercato din iarnă.
Turcii vorbeau despre un împrumut la care ar urma să apeleze Galatasaray în cazul lui Moruțan, având în vedere că mijlocașul român nu a reușit să convingă în prima parte a sezonului, însă zvonurile au fost infirmate rapid de clubul turc.

Galatasaray, mulțumită de prestațiile lui Moruțan

După meciul de azi al Galatei, 2-0 contra lui Antalyaspor, în care Moruțan a jucat aproximativ 20 de minute, antrenorul secund Necati Ates a explicat că Moruțan este apreciat de conducere, semn că o cedare a românului, fie ea și temporară, este exclusă în acest moment.

"Transferurile nu se termină niciodată la Galatasaray. Vor fi mereu discuții în perioada de mercato. Dacă antrenorul nostru va considera că sunt necesare, vom face transferuri. Vor exista schimbări.

Moruțan este un fotbalist pe care ni l-am dorit și de la care avem așteptări mari, toată lumea așteaptă multe de la el. Antrenorul oferă șanse în fiecare meci. Suntem mulțumiți de el și de fiecare jucător care face parte din lotul nostru", a spus Necati Ates, potrivit Sabah.

În meciul de azi cu Antalyaspor, Olimpiu Moruțan (22 de ani) a fost introdus în minutul 74, în locul lui Halil Dervisoglu, iar mijlocașul român a arătat poftă de joc, a intrat în combinații cu colegii săi, iar la una dintre primele atingeri a oferit o pasă bună pentru egipteanul Mostafa Mohamed, al cărui șut a fost respins de portarul lui Antalyaspor.

Pentru Moruțan a fost meciul cu numărul 21 în tricoul lui Galatasaray. Mijlocașul, despre care s-a scris recent că ar urma să fie împrumutat de turci în luna ianuarie, a reușit până acum trei goluri și trei pase decisive.

În 2021, trupa lui Moruțan și Cicâldău va mai juca un singur meci, pe 28 decembrie, contra lui Denizlispor, în 16-imile Cupei Turciei.