Ce să mai zică și bietul Inzaghi? ”Liverpool este una dintre cele mai bune două echipe din Europa”

Simone Inzaghi Inter Milano Jurgen Klopp Liga Campionilor Liverpool Fotbal extern
Data publicarii: Joi 17 Februarie 2022, 10:31
Data actualizarii: Joi 17 Februarie 2022, 10:39

”Cormoranii” s-au impus cu 2-0 în deplasarea de la Inter Milano și sunt cu un pas în sferturile Ligii Campionilor.

Antrenorul Simone Inzaghi a declarat că echipa lui, Inter Milano, ar fi meritat un alt rezultat în meciul cu Liverpool, din Liga Campionilor, pierdut cu 0-2.

"Am făcut un meci mare, dar nu am fost răsplătiţi cu un gol şi, la prima lipsă de concentrare, ei au marcat.

Sunt foarte mândru de echipa mea. A fost cu adevărat o seară mare, chiar e păcat de rezultat. Am fi meritat altceva.

Ne-am confruntat cu una dintre cele mai bune două echipe din Europa. Dar ştim că asta se poate întâmpla, este fotbal, dar ar trebui să ne dea încredere pentru viitor. Acesta ar trebui să fie un punct de plecare", a declarat Inzaghi, potrivit lequipe.fr.

Klopp: ”Chiar dacă nu eşti strălucitor, trebuie să aştepţi momentul potrivit”

La rândul său, Jurgen Klopp, antrenorul formaţiei Liverpool, a declarat că echipa lui nu a jucat strălucit, dar a aşteptat momentul potrivit pentru a înscrie.

"Nu ne-am apărat deosebit de bine, fundaşii noştri au fost prea des în situaţii unu-la-unu. Cu un jucător ca Ivan Perisic, în special, e foarte greu, au avut momentul lor.

Dar, chiar dacă nu eşti strălucitor, trebuie să rămâi în joc. Şi să aştepţi momentul potrivit", a spus Klopp.

Returul se joacă pe data de 8 martie

Formaţia Liverpool a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Internazionale Milano, în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor.

Firmino a marcat pentru Liverpool, în minutul 75, scorul fiind majorat de Salah, în minutul 83. Returul este pe 8 martie.