CHAMPIONS LEAGUE | Inter - Liverpool 0-2 și Salzburg - Bayern 1-1. Surpriză imensă în Austria. Cele mai tari faze sunt AICI

Champions League Bayern Munchen Inter Milano Liverpool Red Bull Salzburg Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 16 Februarie 2022, 23:52
Data actualizarii: Miercuri 16 Februarie 2022, 23:54

Inter Milano - Liverpool și Salzburg - Bayern au fost protagonistele spectacolului din Liga Campionilor în seara de miercuri, 16 februarie.

Liverpool a câștigat fără emoții la Milano, scor 2-0 cu Inter, și are, acum, o misiune mai ușoară pentru returul de pe Anfield. De partea cealaltă, Salzburg a reușit surpriza cu Bayern Munchen.

Austriecii au condus-o pe campioana Germaniei până în minutul 90. Coman a dat lovitura pentru bavarezi în ultimul minut al timpului regulamentar și a stabilit scorul final, 1-1.

FC Salzburg - Bayern Munchen 1-1

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 90: GOOOL Bayern! Coman restabilește egalitatea, după o neatenție în defensiva austriecilor.

Minutul 76: Ocazie mare pentru Bayern! Coman trimite în centrul careului către Sane, acesta reia din prima, dar portarul lui Salzburg reușește să rețină din a doua încercare.

Minutul 61: Ocazie pentru Bayern! Sane centrează către Gnarby, acesta reia din foarfecă, dar mingea îl lovește pe coechipierul său, Thomas Muller, și pericolul este îndepărtat.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 24: Ocazie mare pentru Salzburg! Aaronson trage puternic cu stângul din interiorul careului, dar Ulreich reușește să respingă.

Minutul 22: GOOOL Salzburg! Adamu reușește să înscrie cu un șut superb, fără nicio șansă pentru Ulreich.

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 82: GOOOL Liverpool! Salah trage cu stângul din interiorul careului, mingea este deviată de unul dintre fundașii lui Inter Milano, iar Handanovic este învins. Portarul lui Inter a rămas fără replică.

Minutul 76: GOOOL Liverpool! Firmino reia cu capul o minge centrată din corner și îl învinge pe Handanovic.

Minutul 60: Inter înscrie, prin Dzeko, dar reușita este anulată pentru un ofsaid.

Minutul 45+2: Pauză!

Minutul 23: Ocazie pentru Liverpool! Sadio Mane trimite, din foarfecă, în plasa laterială a porții lui Handanovic.

Minutul 16: Bară pentru Inter! Calhanoglu preia cu dreptul și trage cu stângul din interiorul careului, dar mingea lovește transversala porții lui Alisson.

Minutul 15: Șansă mare pentru Liverpool! Robertson centrează din lovitură liberă, Mane reia cu capul, dar mingea trece peste poarta lui Handanovic.

Minutul 6: Ocazie mare pentru Inter Milano! Lautaro Martinez încearcă un șut cu boltă de la distanță, dar trimite pe lângă poarta lui Alisson.

• Inter Milano: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Dumfries, Vidal, Brozovic, Calhanoglu, Perisic - Martinez, Dzeko
  • Rezerve: Cordaz, Radu, Gagliardini, Sanchez, Ranocchia, Dimarco, D'Ambrosio, Darmian, Sangalli, Carboni, Caicedo
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Thiago, Fabinho, Elliott - Salah, Jota, Mane
  • Rezerve: Kelleher, Milner, Keita, Firmino, Gomez, Henderson, Oxlade-Chamberlain, Minamino, Tsimikas, Luis Diaz, Origi, Matip

În grupele Champions League, Bayern și Liverpool au terminat pe primul loc, ambele cu punctaj maximum. Bavarezii au făcut instrucție cu Barcelona, Benfica și Dynamo Kiev, în Grupa E, în timp ce Liverpool nu le-a dat nicio șansă lui Atletico Madrid, Porto și AC Milan, în Grupa B.