VIDEO Ce atacant a transferat Guardiola! A înscris 6 goluri în ultimul meci din Copa Libertadores

Julian Alvarez Copa Libertadores Manchester City Pep Guardiola River Plate Fotbal extern
Data publicarii: Joi 26 Mai 2022, 11:22
Data actualizarii: Joi 26 Mai 2022, 11:25

Julian Alvarez a fost cumpărat de Manchester City, dar momentan continuă să joace împrumutat la River Plate.

Achiziționat cu 17 milioane de euro de Manchester City la începutul anului, atacantul argentinian Julian Alvarez (22 de ani) a continuat sub formă de împrumut la River Plate, iar în această dimineață a înscris de 6 ori într-un ireal 8-1 cu Alianza Lima (Peru) în faza grupelor din Copa Libertadores.

Alvarez a marcat în minutele 15, 18, 41, 54, 57 și 83, câte trei reușite de repriză, iar River a câștigat fără probleme grupa, cu cinci victorii și un egal.

Guardiola: ”L-am văzut la TV, acum vreau să-l văd și în iarbă”

Anul trecut, înainte de a semna cu Manchester City, atacantul s-a remarcat în campionatul Argentinei cu un ”careu”: a înscris de patru ori în River Plate - Patronato 5-0 și primele sale trei goluri au venit într-un interval de doar 12 minute.

”Dacă am semnat cu el este pentru că vrem să îl avem la echipă. Credem că este un fotbalist pentru Manchester City, va fi alături de noi în pre-sezon.

L-am văzut la TV, acum vreau să-l văd și în iarbă, lângă colegi”, a explicat Pep Guardiola, managerul campioanei din Premier League.