Sevilla s-a impus cu 2-0 in primul derby post-pandemie din La Liga! Ocampos, OMUL meciului! A dat gol si pasa de gol in doar 6 minute!

la liga Betis Sevilla derby Sevilla Fotbal extern ACUM: Sevilla 2-0 Betis | Fernando dubleaza avantajul echipei sale! Primul meci post-pandemie din La Liga
Data publicarii: Joi 11 Iunie 2020, 20:22
Data actualizarii: Vineri 12 Iunie 2020, 01:00

Meciul dintre Sevilla si Betis este primul derby post-pandemie din La Liga.

SEVILLA 2-0 BETIS

In primul meci contand pentru a 28-a etapa din La Liga, Sevilla s-a impus cu scorul de 2-0 in fata marii rivale din oras.

Baietii lui Lopetegui au dominat pe tot parcursul meciului, iar Ocampos si Fernando au oficializat acest lucru in mai putin de 7 minute, in repriza secunda.

Betis a avut, la randul ei, 2 mari ocazii in partea a doua a meciului, insa "verzii" nu au reusit sa modifice tabela.

Ambii antrenori au epuizat schimbarile puse la dispozitie pana in minutul 80. Reamintim ca, dupa pauza cauzata de noul coronavirus, ligile profesioniste au permis efectuarea a cate 5 schimbari pe meci, pentru a veni in sprijinul jucatorilor care se pot resimti dupa efortul intens la care sunt supusi dupa cele 3 luni de pandemie.

In urma acestei victorii, Sevilla a acumulat 50 de puncte si nu poate pierde locul 3 al clasamentului dupa aceasta etapa din La Liga. De cealalta parte, Betis ramane cu 33 de puncte, pe a 12-a pozitie a clasamentului.

In etapa urmatoare, Sevilla se deplaseaza la Levante, iar Betis o va intalni acasa pe Granada. Ambele meciuri sunt programate luni, 15 iunie.

Min. 90: Final de meci. Sevilla se impune cu 2-0 in fata lui Betis. Ocampos a fost omul meciului, reusind sa inscrie si sa dea si o pasa de gol in doar 6 minute.

Min. 62: GOOOL Sevilla! Fernando majoreaza diferenta cu un gol inscris cu capul, dupa o pasa cu calcaiul a lui Ocampos.

Min. 55: GOOOL Sevilla! Ocampos a inscris dintr-o lovitura de la 11 metri, pacalindu-l pe Robles. Jucatorii Sevillei s-au imbratisat dupa al 11-lea gol al argentinianului din acest sezon.
Min. 46: S-a reluat meciul.

Embed from Getty Images

Min. 45: Pauza pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan. Sevilla a dominat pe tot parcursul reprizei, baietii lui Lopetegui avand numeroase atacuri si ocazii de gol la poarta lui Robles.
Min. 1: A inceput meciul. Jucatorii au tinut un moment de reculegere in memoria celor care au decedat din cauza noului coronavirus.

Echipele de start:

Echipele de start din Sevilla - Betis

Campionatul Spaniei revine in aceasta seara, de la ora 23 fiind programata prima partida dupa o pauza de aproximativ 3 luni.

Derby-ul Sevillei este usor dezechilibrat din punct de vedere al clasamentului. Sevilla se afla pe locul 3, cu 47 de puncte, in timp ce Betis ocupa a 12-a pozitie, cu 33 de puncte.

In meciul tur, care a avut loc in noiembrie, Sevilla a castigat cu 2-1, prin golurile marcate de Ocampos si de Jong.

Partida din aceasta seara conteaza pentru a 28-a etapa din La Liga.

Campionatul Spaniei este a doua mare competitie din Europa care revine dupa pauza cauzata de noul coronavirus. Reluarea fotbalului se face in conditii speciale, fara spectatori in tribune si cu masuri stricte pe care trebuie sa le respecte oficialii echipelor pentru a preveni raspindirea virusului.

Oficialii La Liga s-au pregatit pentru a le oferi suporterilor un spectacol de divertisment, in incercarea lor de a compensa lipsa suporterilor din tribune. Astfel, prin intermediul unui program inovator, transmisiunile tv vor include imagini care vor da impresia ca stadioanele sunt pline.