VIDEO / Sase si tot degeaba! CFR a marcat un super gol, insa arbitrul.. nu a vazut!

Data publicarii: Vineri 18 Septembrie 2009, 12:43
Data actualizarii: Vineri 18 Septembrie 2009, 13:26

UEFA vrea sa revolutioneze fotbalul cu un sistem de 6 arbitri la fiecare meci pentru a evita existenta fazelor controversate. Europa League este prima competitie majora care beneficiaza de acest "avantaj".

Cateodata insa nici sase perechi de ochi nu sunt de ajuns! Cand fazele decurg cu viteza luminii, arbitrii sunt neputinciosi. CFR-ul a simtit asta aseara in meciul cu FC Copenhaga.

La scorul de 2-0 pentru CFR, Deac a sutat senzational, mingea a lovit bara si a cazut dupa linia portii. CFR-ul a avut un gol perfect valabil, neacordat insa pentru ca cel de-al saselea arbitru, aflat in spatele portii nu a vazut ca mingea a intrat in poarta.

Ar fi fost al treilea gol marcat de sub bara pentru CFR. CFR a deschis scorul in minutul 53, cand Peralta a executat scurt o lovitura libera, pana la Culio, iar argentinianul a sutat periculos, sub bara, fara nicio speranta pentru portarul Wiland. Elevii lui Antonio Conceicao au majorat scorul in minutul 75, cand Traore a luat o actiune pe cont propriu, din apropierea liniei de aut, lateral stanga, a patruns central in careu, si a inscris cu un sut puternic, sub bara.

Partida a fost arbitrata de o brigada din Bulgaria, cu Aleksei Kulbakov la centru, ajutat la cele doua linii de Viachaslau Bykov si Stanislau Savitski. Arbitri aditionali au fost Valery Vialichka si Vital Sevastsyanik (Bulgaria), iar rezerva Sergey Tsinkevich. Delegatul UEFA la acest meci a fost desemnat turcul Mehmet Onen, in timp ce observator de arbitri a fost sarbul Zoran Petrovici.