FOTO ȘI VIDEO În România ar fi fost duși direct la audieri: foc și fum în derby-ul unuia dintre cele mai civilizate orașe din Europa

Ionuț Axinescu
Data publicarii: Marti 02 Aprilie 2024, 12:17
Data actualizarii: Marti 02 Aprilie 2024, 12:21

Oaspeții s-au impus dramatic și au trecut pe primul loc.

Superliga, prima divizie din Danemarca, a programat marele derby al campionatului, între FC Copenhaga și Brondby. Meciul s-a jucat pe arena Parken și a strâns peste 32.000 de spectatori, deși a avut loc într-o zi de luni.

Brondby, victorie dramatică în derby-ul orașului Copenhaga

Brondby, echipa fostului jucător de la CFR Cluj, Emmanuel Yeboah, s-a impus cu 2-1 la capătul unui meci dramatic. Copenhaga a deschis scorul în minutul 42, prin Peter Ankersen. Brondby a egalat cu 21 de minute înainte de final, cu golul lui Mathias Kvistgaarden, iar în prelungiri a dat lovitura.

Sean Klaiber, fotbalist din Surinam, a punctat în minutul 90+3 și a trimis-o pe Brondby pe primul loc în Danemarca. Formația lui Yeboah are 50 de puncte, cu două mai multe decât Midtjylland și cinci peste rivala FC Copenhaga, campioana la zi.

Jocul de pe Parken a fost spectaculos nu doar pe teren, ci și în tribune. Suporterii lui Brondby au realizat un show pirotehnic de zile mari, care în România ar fi dus la amenzi și percheziții (VEZI GALERIE FOTO).

Emmanuel Yeboah, nepregătit pentru Danemarca: a jucat 13 minute tot sezonul

La oaspeți, Emmanuel Yeboah nu a fost nici măcar în lot. De altfel, ghanezul transferat de Brondby de la CFR Cluj pentru 1,8 milioane de euro a prins pe teren doar 13 minute în tot sezonul!

Yeboah a jucat pe 27 septembrie, în Cupa Danemarcei, contra lui Hellerup IK. A fost introdus pe gazon în minutul 77, iar de atunci nu a mai fost folosit nici măcar o secundă. În urmă cu câteva luni, antrenorul Jesper Sørensen spunea că africanul nu este încă pregătit să evolueze la o asemenea intensitate.

În România, Emmanuel Yeboah a marcat cinci goluri în 53 de meciuri. La un moment dat, Neluțu Varga, patronul lui CFR Cluj, se lăuda că turcii de la Adana Demirspor oferă 10,5 milioane de euro pentru „pachetul” Yeboah & Bîrligea. Ghanezul are contract cu Brondby până în 2027.