Matheus Nunes FC Copenhaga Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 07 Martie 2024, 10:43
Data actualizarii: Joi 07 Martie 2024, 10:41

Matheus Nunes (25 de ani), mijlocașul lui Manchester City, a părăsit accidentat terenul la partida cu FC Copenahaga, câștigată miercuri de echipa sa, scor 3-1.

Manchester City s-a impus cu același scor ca în tur contra lui FC Copenhaga, 3-1, iar formația antrenată de Pep Guardiola s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu 6-2 la general.

Cum arată degetul lui Matheus Nunes după accidentarea din Manchester City - Copenhaga

La returul de pe Etihad, Matheus Nunes a fost titular și a suferit o accidentare în minutul 72. Mijlocașul portughez de la Manchester City a alunecat la marginea terenului și și-a rupt un deget de la mâna stânga.

Staff-ul medical a intervenit pe teren pentru a-i acorda îngrijiri lui Nunes, iar jucătorul lui City a părăsit terenul cu degetele bandajate. În locul său, Pep Guardiola l-a trimis pe terenul Micah Hamilton.

Matheus Nunes, cumpărat în septembrie, de la Wolves, pentru 62 de milioane de euro, nu este încă un titular cert în echipa lui Pep Guardiola. Portughezul are 23 de meciuri la Manchester City, însă doar 13 dintre ele le-a început din primul minut.

Manchester City este a patra echipă calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după Bayern Munchen, Paris Saint-Germain și Real Madrid. Săptămâna viitoare se vor disputa celelalte patru meciuri retur din optimi, iar vineri, 15 martie, este programată tragerea la sorți pentru partidele din următoarele faze ale competiției.