Video - Ce meci ! Ce spectacol!

Data publicarii: Vineri 16 Martie 2007, 13:18
Data actualizarii: Vineri 16 Martie 2007, 13:18
SEVILLA MERGE IN SFERTURILE UEFA DUPA UN MECI DRAMATIC CU SAHTIOR

Echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a fost eliminata aseara din Cupa UEFA, dupa ce a fost invinsa, dupa prelungiri, scor 3-2, de formatia spaniola FC Sevilla.
Dupa un 2-2 in meciul tur, toata lumea se astepta la un meci incins intre cele doua formatii, insa nimeni nu se astepta la asa un  meci.
Sub o continua presiune, Sahtior a reusit cu greu sa nu ia gol, iar in minutul 49, Matuzalem a deschis spectacolul in Donetk. Dupa o centrare care i-a venit putin in spate, brazilianul a plonjat si a "intepat" mingea cu calcaiul, asemenea unui scorpion si Sevilla trebuia sa inscrie de doua ori pentru a spera la calificare. Patru minute mai tarziu, Maresca a reusit sa egaleze, reluand plasat cu capul o centare venita de pe partea dreapta: bara-gol. Minutul 83 le-a adus ucrainienilor golul de 2-1, prin Elano, iar spaniolii trebuiau sa inscrie pentru a trimite meciul in prelungiri.
In prelungirile meciului, in probabil ultima faza pe care arbitru avea de gand sa o mai lase, la un corner al Sevillei, a urcat si portarul Palop, care, nemarcat, a inscris cu o lovitura perfecta de cap, trimitand astfel meciul in prelungiri.
Dupa un inceput de meci perfect pentru echipa lui Mircea Lucescu si un meci, in care, chiar daca a fost dominat, a reusit sa controleze scorul, in secunda 40 a celei de-a doua reprize de prelungiri, Chevanton a intrat in unghi si a adus golul de 3-2 pentru FC Sevilla.
Astfel, echipa antrenata de Juande Ramos merge mai departe, asteptand tragerea la sorti de la Glasgow.