Controversă după victoria galacticilor! Un fost arbitru explică de ce FC Sevilla ar putea cere rejucarea meciului

FC Sevilla Fernandez Buergo Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 26 Februarie 2024, 12:18
Data actualizarii: Luni 26 Februarie 2024, 12:21

Luka Modric a adus victoria lui Real Madrid în partida câştigată cu scorul de 1-0, în faţa celor de la FC Sevilla, în etapa a 26-a din La Liga.

Câştigătorul Balonului de Aur în 2018 a fost introdus pe teren în repriza secundă, reuşind să marcheze unicul gol al întâlniri în minutul 81, cu o execuţie spectaculoasă de la marginea careului.

Graţie acestui succes, Real Madrid şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, distanţându-se la opt puncte de FC Barcelona, ocupanta locului secund, şi la nouă puncte de Girona, care are un meci mai puțin disputat, cu Rayo Vallecano.

În minutul 59, arbitrul Diaz de Mera Escuderos a oprit meciul, acuzând o accidentare. A fost nevoie să fie înlocuit de al patrulea oficial, Carlos Fernandez Buergo (29 de ani), aflat la debutul său într-un meci din La Liga.

Controversă despre schimbarea de arbitrii

Xavier Estrada Fernandez, fost arbitru internațional, a publicat un mesaj pe Twitter prin intermediul căruia a pus sub semnul întrebării corectitudinea deciziei de a-l lăsa pe Fernandez Buergo să conducă meciul, ținând cont că nu are certificare pentru partidele cu arbitraj VAR.

"Ei bine, avem o nouă controversă. Ar putea FC Sevilla să ceară rejucarea minutelor cât a fost Buergo pe teren. Chiar dacă reglementările federației permit asta și a făcut-o foarte bine, nu este arbitru certificat pentru meciurile cu sistem VAR", a explicat Estrada Fernandez.