VIDEO Rezultatele și marcatorii din play-off-ul pentru optimile Europa League: Barca și Manchester United au făcut spectacol, Sevilla e ca și calificată

fc barcelona Europa League Juventus Torino Manchester United Sevilla FC Europa League
Data publicarii: Vineri 17 Februarie 2023, 08:30
Data actualizarii: Vineri 17 Februarie 2023, 08:30

Surprinzătoarea FC Midtjylland a fost aproape de un succes pe terenul lui Sporting Lisabona, care a egalat abia în minutul 90+4.

FC Barcelona a terminat la egalitate cu Manchester United, 2-2, joi seara, pe Camp Nou, în prima manşă a play-off-ului pentru optimile de finală ale Europa League la fotbal.

Marcos Alonso a deschis scorul pentru Barca (50), cu un gol dedicat tatălui său, dispărut recent. ''Diavolii roşii'' au marcat de două ori, prin Marcus Rashford (53) şi autogolul lui Jules Kounde (59), dar catalanii au revenit şi au obţinut o remiză, prin golul lui Raphinha (76).

Barcelona a fost aproape de golul victoriei, dar Ansu Fati a fost blocat de David De Gea, după ce Casemiro a trimis în bara propriei porţi. Antrenorul catalanilor, Xavi, a acuzat faptul că echipa sa nu a primit un penalty, pentru un henţ la Fred.

Juventus Torino și Roma, rezultate surpriză

Criza prin care trece Juventus a fost adâncită de egalul de la Torino cu Nantes, 1-1.

AS Roma a pierdut la Salzburg, 0-1 cu RB, după un gol încasat în min. 88.

Sevilla FC a făcut pas mare către optimile de finală, după 3-0 cu PSV Eindhoven, într-un meci arbitrat de românul Radu Petrescu. Youssef En-Nesyri (45+2), Lucas Ocampos (50) şi Nemanja Gudelj (55) au semnat golurile andaluzilor.

AS Monaco a obţinut şi ea o victorie preţioasă, 3-2 în deplasare cu Bayer Leverkusen, cu un gol marcat în minutele adiţionale.

Rezultatele de joi seara din play-off-ul pentru optimile EL

Ajax Amsterdam - Union Berlin 0-0

FC Barcelona - Manchester United 2-2

Au marcat: Marcos Alonso 50, Raphinha 76, respectiv Marcus Rashford 53, Jules Kounde (autogol) 59.

RB Salzburg - AS Roma 1-0

A marcat: Nicolas Capaldo 88.

Şahtior Doneţk - Rennes 2-1

Au marcat: Dmitro Kriskiv 11, Artem Bondarenko 45+1 - penalty, respectiv Karl Toko Ekambi 59.

Bayer Leverkusen - AS Monaco 2-3

Au marcat: Moussa Diaby 48, Florian Wirtz 59, respectiv Lukas Hradecky (autogol) 9, Krepin Diatta 74, Axel Disasi 90+2.

Juventus Torino - FC Nantes 1-1

Au marcat: Dusan Vlahovic 13, respectiv Ludovic Blas 60.

Sevilla FC - PSV Eindhoven 3-0

Au marcat: Youssef En-Nesyri 45+2, Lucas Ocampos 50, Nemanja Gudelj 55.

Sporting Lisabona - FC Midtjylland 1-1

Au marcat: Sebastian Coates 90+4, respectiv Emam Ashour 77.

Partidele din manşa secundă vor avea loc pe 23 februarie.

Arsenal, Betis Sevilla, Fenerbahce, Ferencvaros, Feyenoord, Freiburg, Real Sociedad şi Union Saint-Gilloise s-au calificat direct în optimile de finală. (Agerpres)