Omul care a UCIS Romania in '90+4 la Euro 2000 ameninta Pandurii: "Gata, ne-am revenit!" Pacos, victorie formidabila dupa ce a fost condusa de 3 ori!

Pacos de Ferreira pandurii Europa League
Data publicarii: Duminica 29 Septembrie 2013, 13:01
Data actualizarii: Duminica 29 Septembrie 2013, 13:07

►Pe ei, olteni! Pacos - Pandurii, joi 22:00, IN DIRECT la PRO TV si Voyo.ro!

Pacos de Ferreira a obtinut aseara prima victorie din campionat, 4-3 in deplasare cu Maritimo, dupa ce adversara Pandurilor din Europa League a fost condusa in trei randuri.

Maritimo a deschis scorul in minutul 5, iar Pacos a egalat imediat dupa pauza, in minutul 49, prin Caetano.

Gazdele au preluat din nou conducerea un minut mai tarziu, iar Maritimo a revenit pe tabela in minutul 52, prin golul lui Bebe.

Igor Rossi a facut 3-2 pentru Maritimo, dar gazdele au egalat din nou, prin Manuel Jose, in minutul 69.

Finalul a fost unul de-a dreptul nebun - Igor Rossi si-a trimis balonul in propria poarta si astfel Pacos de Ferreira a obtinut prima victorie din acest sezon, cu care se poate gandi din nou la salvarea de la retrogradare.

Antrenorul de pe banca lui Pacos, Costinha, nimeni altul decat cel care a inscris in poarta Romaniei, in minutul 94, golul victoriei Portugaliei la Euro 2000, spune ca echipa sa are un moral excelent inainte de meciul cu Pandurii.

"A fost o victorie meritata si foarte importanta pentru noi. Oricine a urmarit meciul se poate declara multumit de ce a vazut, a fost o partida foarte spectaculoasa. Incepem sa ne revenim, si cred ca momentul psihologic a fost etapa trecuta, cand am jucat in 10 impotriva Vitoriei Setubal si am reusit sa scoatem un egal.", a declarat Costinha.

Dupa 6 etape, Pacos de Ferreira ocupa ultima pozitie in campionat, cu 4 puncte. In primul meci din Europa League, Pacos a fost invinsa de Fiorentina in deplasare, scor 0-3.