Galatasaray vrea să câștige duelul cu Lokomotiv Moscova la 'masa verde'! Motivul invocat

Galatasaray și Lokomotiv Moscova au remizat, scor 1-1, în etapa a patra din grupele Europa League.

Iosif Pintilie
Data publicarii: Duminica 07 Noiembrie 2021, 09:19
Data actualizarii: Duminica 07 Noiembrie 2021, 10:35

Trupa lui Moruțan și Cicâldău rămâne lider al grupei din care mai fac parte Lazio și Marseille. Totuși, turcii nu se mulțumesc cu punctul obținut joi seară, într-un meci transmis în direct de VOYO.ro.

Echipa lui Fatih Terim este nemulțumită de o eroare a arbitrului elvețian Sandro Scharer, care a comis o gafă uriașă. Acesta i-a arătat cartonașul galben lui Dmitri Zhivoglyadov de două ori, însă nu l-a eliminat.

Acesta a primit primul galben în minutul 92, după un fault la Kerem Akturkoglu, iar al doilea în minutul 93, după un conflict între jucători. Jucătorii lui Galatasaray l-au informat pe central în legătură cu eroarea produsă, însă acesta a susținut că i-a arătat cartonașul pentru a-i aminti că a fost deja avertizat. Iar în raportul de meci apare doar un cartonaș galben, lipsind cel din minutul 92.

Galatasaray cere să câștige duelul la 'masa verde' sau să obțină o rejucare a meciului, cerere susținută de un comunicat oficial.

”După eroarea de arbitraj din meciul cu Lokomotiv Moscova, am făcut demersurile legale necesare la UEFA pentru a cere victoria la „masa verde” sau o rejucare, dacă prima solicitare nu se va aproba”, se arată într-un comunicat oficial al Galatasaray.