ANALIZA: Cu ce am ramas dupa OPTIMI! Tragem linie dupa eliminarea Stelei, a lui Maxim si Chivu! Filmul Europa League cadru cu cadru:

Data publicarii: Vineri 15 Martie 2013, 15:40
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2013, 15:40

Romania mai are un singur om 'valabil' in Europa League - Stefan Radu. Returul optimilor din Europa League ne-a lasat fara Steaua, fara Chvu si fara Maxim.

Episodul 1: Steaua, Reghe si Mr. Benitez

Am avut noi tupeu cu Ajax, am tras tare si mai ales cand a trebuit pe poarta lui Ajax, apoi ne-am calificat la 11 metri. Acum nu ne-a mai iesit. Practic, sincer si obligatoriu de spus: Chelsea a fost mai buna. Si atunci cand pierdea pe national arena si atunci cand Rusescu rata in minutul 12 la Londra, dar mai ales atunci cand romanii strigau tare din tribuna engleza: 'Romania/Romania'. Am pierdut 3-1 la Londra, 3-2 la general, iar dupa cum spunea chiar capitanul Stelei, Bourceanu: "3-2 e putin pentru diferenta dintre fotbalul englez si cel romanesc. Va spun eu ca e mai mare de atat. Ei chiar au mare valoare, mult mai mare decat noi". Practic, am visat frumos, am trait intens si am murit la fel de frumos. De aia e frumos fotbalul.

TOATE Detaliile despre Chelsea 3-1 Steaua AICI

Episodul 2: Inter si GHINIONUL ENORM (daca mai aveam un Caps, il apasam si pe ala!) al lui Chivu!

Chivu pur si simplu nu a avut noroc. Dar deloc. In turul din Anglia, Tottenham i-a urcat pe garduri pe baietii lui Stramaccioni cu un 3-0 clar. Scorul final era stabilit inca din minutul 53, in tur, asa ca italienii ii asteptau pe cei de la Tottenham sa le arate minunea, daca se poate.

In retur, Inter a inceput tare, cu Chivu din nou titular. Romanul nostru (inca mai e, sa stiti, chiar daca refuza nationala) a vazut LIVE calificarea alergand pe linia portii lui Friedel, un portar de 42 de-ani-fara-doua-luni!!!

Gol in minutul 20, gol in minutul 52, autogol Gallas, in '75. Peerfect! Inter mergea in prelungiri! In ultimele 30 de minute ale dublei, Inter a luat gol de la capriciosul Adebayor - 106. Apoi s-a facut 4-1, in minutul 110, cu reusita lui Alvarez. Si gata! Cateva ratari mai tarziu, se termina doar 4-1 pentru Inter, dar englezii se calificau cu 4-4 la general! Se poate ceva mai nedrept?

VIDEO REZUMAT INTER 4-1 TOTTENHAM AICI

Episodul 3: Stefan Radu si placerea de a juca fotbal

Stefan Radu poate fi acuzat (si a fost) ca nu vrea la nationala. Chiar s-a spus ca se da accidentat, din nu stim ce interese, doar ca sa nu joace pentru Romania. Stim sigur ca fundasul e unul dintre cei mai buni jucatori legitimati la Lazio.

Ai lui au trecut cu 3-1 de Stuttgart, dupa ce in tur castigasera tot ei, cu 2-0. Un 5-1 la general, meciuri in care Stefan Radu a fost integralist, iar Maxim s-a accidentat in tur si a ratat meciul retur. Daca punem in contul fundasului si o pasa de gol, atunci prestatia sa este completa.

VIDEO REZUMAT LAZIO 3-1 STUTTGART AICI

Episodul 4: ne-ar fi placut sa existe unul, dar nu-l avem. Voiam sa povestim ceva despre tragerea la sorti, cu Steaua care mai umple un stadion, dar nu mai e cazul. La anul, ne uitam din nou fotbal, la EL si poate la CL, cu speranta ca echipele din Romania vor ajunge si mai sus decat anul asta.

Pana atunci, stam cu ochii pe Stefan Radu, are 'dubla' grea in sferturile Europa League, cu Fenerbahce.