Dramatism uriaș la baraj: știm toate echipele calificate la EURO 2024! Programul României

EURO 2024 echipe euro 2024 program euro 2024 Romania Ucraina EURO 2024
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 00:31
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 00:32

Toate cele 24 de echipe care vor participa la EURO 2024 sunt cunoscute după meciurile de baraj care s-au disputat marți seară.

Georgia, Ucraina și Polonia s-au calificat la EURO 2024 după meciurile de baraj

Toate cele trei finale de baraj au fost pline de dramatism. Georgia a trecut la loviturile de departajare de Grecia (0-0, 4-2 d.l.d) și s-a calificat în premieră la un turneu final.

De asemenea, Ucraina, care va juca în grupa României la EURO 2024, a revenit de la 0-1 contra Islandei și s-a impus cu 2-1 după un gol decisiv marcat de Mudryk în minutul 84.

La loviturile de departajare a ajuns și meciul de la Cardiff dintre Țara Galilor și Polonia. După 0-0 la finalul celor 120 de minute, polonezii s-au impus cu 5-4 în urma loviturilor de la 11 metri. Singurul care a ratat a fost galezul Daniel James.

• Grupa F: Turcia, Georgia, Portugalia, Cehia

Meciul de deschidere de la EURO 2024 va fi Germania - Scoția. Partida se va disputa la Munchen, pe 14 iunie, de la ora 22:00.

Primele două clasate din fiecare grupă și cele mai bune patru ocupante ale locurilor 3 se califică în optimile de finală

Finala EURO 2024 se va juca pe Olympiastadion din Berlin, pe 14 iulie, de la ora 22:00.

Programul României în grupa E de la EURO 2024

• 17 iunie, ora 16:00: România - Ucraina (Munchen)
  • 22 iunie, ora 22:00: Belgia - România (Koln)
  • 26 iunie, ora 19:00: Slovacia - România (Frankfurt)

Meciurile de la EURO 2024 vor fi transmise ÎN DIRECT de PRO TV, Pro Arena și VOYO.